Narození dítěte 2017

Stříbrná půlkilová investiční medaile Statutární město Olomouc stand

Cena (včetně DPH) 24 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 21 dnů
Číslo 30911-730

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Emise s investičním potenciálem, která by neměla minout vaše sbírky!

Statutární města

Pojem statutární město v naší zemi označuje sídlo, kterému je po právu umožněno organizovat si vlastní správu dle základní městské vyhlášky, jež se nazývá statut. Takových měst existovalo na konci roku 1990 v České republice 13 a jejich seznam se postupně rozrůstal až do dnešní podoby, kdy je tvořen 26 zvučnými jmény českých obcí. Ve všech případech se jedná o města s více než 40 000 obyvateli. Spojuje je však i jeden unikát – vlastní medaile z ryzího stříbra od České mincovny. Každoročně je tato pocta udělena dvěma statutárním městům a letošní podzim patří krásce zvané Olomouc.

Stotisícové město bylo vždy považováno za jednu z nejvýznamnějších moravských metropolí, kde se snoubily dějiny s pokrokem. Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války po Praze druhým největším městem Českého království a taktéž největším městem moravským. Dnes je sídlem arcibiskupství a Metropolity moravské církevní provincie a centrem pravoslavné církve na Moravě. Je rovněž hospodářským, společenským a kulturním střediskem s nezaměnitelnou grácií. Historická část města byla v roce 1971 prohlášena za památkovou rezervaci, která je druhá největší v Česku. Nejvýznamnějším monumentem je sloup Nejsvětější Trojice, jenž byl v roce 2000 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi další národní kulturní památky patří areál Olomouckého hradu s katedrálou svatého Václava, Zdíkovým palácem a budovami Kapitulního děkanství, klášter Hradisko či proboštský kostel svatého Mořice. Olomouc je také sídlem vrchního soudu, Univerzity Palackého, Vědecké knihovny a Slovanského gymnázia – nejstarší nepřetržitě fungující střední školy na Moravě, kde je čeština vyučovacím jazykem.

Výsledkem mistrovské souhry význačných českých umělců je pouhých 48 kusů mimořádně vydařené stříbrné medaile Olomouc. Návrhu reverzu, jenž celou sérii Statutární města od České mincovny výtvarně propojuje, je Bc. Miroslav Schovanec, DiS. Ten zhmotnil v netradiční plastice kompozici pozadí tvořeného názvy všech 26 měst s mapou, v níž jsou jednotlivě vyznačena. Tento námět harmonicky doplňuje vizuál averzu nesoucí kruhový výřez letecké mapy s pohledem na Olomouc spolu s výjimečně povedenou plastikou sloupu Nejsvětější Trojice v popředí. Výjev doplnil autor averzní strany, Jan Petr, DiS., označením ryzosti, hmotnosti a nápisem Olomouc. Medaile z ryzího stříbra o hmotnosti půl kilogramu se stane ozdobou, která do vašich kolekcí vnese nejen významnou estetickou hodnotu, ale také nesporný investiční potenciál!

Materiál: Stříbro
Váha: 500 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 90 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: Jan Petr, DiS.
Autor reverzu: Bc. Miroslav Schovanec, DiS.
Číslo: 30911-730
Emisní náklad: 48 ks
Datum emise: Září 2014
Balení: Dřevěná etue světlá vykl.
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč