Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. KOMPLETNÍ SORTIMENT
  3. Stříbrná půluncová mince Zlatá Praha proof
Zpět

Stříbrná půluncová mince Zlatá Praha proof

Cena (včetně DPH)
990 Kč
38 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75071-711

 Naše Praha je jen jedna, je stověžatá, je hlavou státu, je zlatá. Historický klenot Evropy, přehlídka architektonických unikátů a místo s neopakovatelnou mystickou atmosférou. Všechny tyto prvky Česká mincovna otiskla do podoby stříbrné mince Zlatá Praha, jejíž emise se sběratelé dočkali právě nyní.

Ke spolupráci na návrhu mince z ryzího stříbra byl přizván znamenitý český výtvarník Vladimír Oppl, autor, jenž Prahu miluje a zná a jehož Nové město pražské ze sady Karel IV. bylo v roce 1999 vyhlášeno nejkrásnější zlatou mincí světa.

Averz mince Zlatá Praha je tvořen třemi kruhovými výjevy - královnou Alžbětou II., Karlovým mostem a netradičním pohledem na Hradčany ze Staroměstského náměstí. Na okraji mince je vyraženo anglické jméno královny, váha a ryzost stříbra, nominál 1 DOLLAR, rok vydání 2014 a jméno emitenta Niue Island.

Reverzu vévodí staropražský znak, který vyniká ve výjimečném lesku kvality proof. Jeho centrum tvoří štít a hradební zeď s cimbuřím a otevřenou branou. Z této brány ční rámě ve zbroji třímající meč. Nad štítem se nachází tři zlaté věže z kvádrů, které určují počet katastrálních území. Věže s okny mají na střechách makovice. Štít je zdoben třemi přilbami s korunami, nad prostřední z nich je umístěno heslo „Praha Caput Regni“ používané od středověku a od roku 1518 zdobící Staroměstskou radnici. Na každé z krajních přileb jsou umístěny praporce erbovních měst.

Stříbrná mince 1 NZD Zlatá Praha je další důstojnou poctou matce měst, kterou Česká mincovna připravila pro sběratele právě nyní, kdy jsou ceny drahých kovů od roku 2011 na svém historickém minimu a připravují se pozvolna ke svému nárůstu. Uložte tedy včas své peníze do uměleckého stříbra!

Materiál
Stříbro
Váha
16 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Autor averzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
75071-711
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
srpen 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD