Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center
  1. Eshop
  2. KOMPLETNÍ SORTIMENT
  3. Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 A. F. Kollár - 300. výročí …
Zpět

Stříbrná slov. mince 10 EUR 2018 A. F. Kollár - 300. výročí narození proof

Cena (včetně DPH)
750 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84168-721


U příležitosti 300. výročí narození učence A. F. Kollára vydala Národná banka Slovenska stříbrnou pamětní minci vyraženou v kvalitě proof.

Adam František Kollár je známý jako „slovenský Sokrates“ – dílem pro jeho osvícenou moudrost, dílem pro jeho neuvěřitelný rozhled a znalosti, které získával z nejrůznějších zdrojů. Studoval gymnázium a teologii, ale z jezuitského řádu se rozhodl vystoupit před vysvěcením. Pracoval ve vídeňské dvorní knihovně a stal se jejím ředitelem. Ovládal mnoho jazyků – slovenštinu, němčinu, maďarštinu, latinu, řečtinu, francouzštinu, italštinu, všechny významné slovanské jazyky, ale také turečtinu, perštinu a hebrejštinu. Jeho rozsáhlá vědecko-výzkumná činnost zahrnovala lingvistiku, právo, filozofii, pedagogiku a dějepis s důrazem na historii Uher. Jako první člověk definoval etnologii a s oblibou studoval slovanské a orientální národy. Stal se blízkým spolupracovníkem vlivného dvorního lékaře, diplomata a knihovníka Gerarda van Swietena a není divu, že sluchu mu dopřávala i samotná císařovna Marie Terezie. Muž, který zatvrzele poukazoval na nutnost zásadní proměny zastaralé feudální společnosti, se stal jejím poradcem v oblasti školství a významným způsobem přispěl ke školské reformě, která ovlivnila budoucnost nejen monarchie, ale celé střední Evropy.

Averzní strana mince, jejímž autorem je akademický sochař Zbyněk Fojtů, nese vyobrazení dobové knihovny doplněné Kollárovým vědeckým dílem „Analecta monvmentorvm omnis aevi Vindobonensia“ (Vídeňská sbírka dokumentů všech dob). Kompozici dotvářejí atributy emitenta – státní znak Slovenské republiky, opis SLOVENSKO, nominální hodnota 10 EURO a rok emise 2018. Reverzní straně pak vévodí Kollárův portrét doplněný jeho celým jménem a životními letopočty 1718 a 1783.

Minci vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Materiál
Stříbro
Váha
18 g
Ryzost
900 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84168-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano