Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Stříbrná uncová medaile Památky Brna - Špilberk proof
Zpět

Stříbrná uncová medaile Památky Brna - Špilberk proof

Cena (včetně DPH)
1 550 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30941-721

Mimořádná emise medailí, kterou připravila Česká mincovna, nese název Památky Brna a oslavuje dva historické klenoty města – hrad Špilberk a Petrov.

Obě témata zpracoval jedinečným způsobem Mgr.A Jan Hásek, vynikající medailér, který mezi sběrateli proslul svými realizacemi v sérii Hrady a zámky České mincovny. Stříbrná uncová medaile Památky Brna – Špilberk zachycuje na své přední straně majestátnost stavby a její netradičně řešený dvojjazyčný název. Averz nese i nejvýznačnější jména, která jsou s architektonickou perlou spjata. Na reverzu nalézáme mistrnou koláž nejznámějších brněnských historických budov a také nápis Brno.

Hrad vznikl v centru Brna z popudu českého krále Přemysla Otakara II., pobývala v něm později také Blanka z Valois. Jako rezidence začal být Špilberk využíván až od poloviny 14. století Janem Jindřichem (bratrem Karla IV.) a jeho synem Joštem. Po Joštově smrti, za krále Zikmunda a jeho zetě Albrechta Rakouského, plní hrad spíše vojenskou úlohu. Ta se projevila během husitských válek, ale zejména během bojů mezi českým králem Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem Korvínem. Jako zemský hejtman tehdy sídlil na Špilberku Jiřího syn Viktorin z Poděbrad.

Od poloviny 18. století se Špilberk stal nejmohutnější a nejvýznamnější barokní tvrzí na Moravě. Josef II. roku 1783 změnil pevnostní vězení na Špilberku v civilní žalář pro nejtěžší zločince, k čemuž sloužily především známé podzemní kasematy. Roku 1855 pak císař František Josef I. věznici zrušil a změnil ji na dalších sto let v kasárna. V době obou světových válek se ovšem Špilberk jako vězení znovu uplatnil, během té druhé byl postupně nacisty přetvořen na vojenskou budovu reflektující velkoněmecké ideje. Od roku 1959 slouží monument jako reprezentativní sídlo Muzea města Brna.

Investiční medaili získáte v sofistikované modré kožené etuji v novém atraktivním designu, náklad je 5000 ks.

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslo
30941-721
Emisní náklad
5000 ks
Datum emise
květen 2014
Balení
Modrá kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna