Česká mincovna uvádí na trh investiční nástroj nové generace

24. 11. 2011

Praha, 24. 11. 2011) – Česká mincovna, výhradní dodavatel tuzemských oběžných mincí, představila nový produkt – tzv. Smart mince. Jde o investiční mince z ryzího zlata ražené v licenci novozélandské mincovny v nominální hodnotě od 50 do 10 tisíc novozélandských dolarů. Největší mince váží jeden kilogram a aktuálně stojí 1 150 tisíc korun. Ceny Smart mincí ale začínají už na 84 tisících. Vzhledem k jejich jedinečnému zpracování a omezenému emisnímu nákladu se však očekává, že jejich cena postupně poroste.

Inovativní produkt investičního zlata je výsledkem snahy uspokojit ty investory, kterým nestačí vlastnit jen zlatý slitek a poptávají i uměleckou a sběratelskou hodnotu. Smart mince mají charakter investičního zlata, a proto jsou osvobozeny od DPH. „Jsou také jedinečným způsobem, jak se dále odlišit od těch, kdo se na tuzemském trhu za mincovnu jen vydávají a poškozují důvěryhodnost oboru,“ podotkl ředitel a člen představenstva České mincovny Radek Šulta. Motivy mincí připomínají historické vazby českých zemí na země Britského společenství. Na averzu Smart mincí se v různé velikosti objevuje portrét královny Alžběty II., což je podmínka poskytovatele licence. Vyražený nominál na mincích umožňuje držiteli kdykoli směnu v novozélandské centrální bance. „Zejména motiv a zpracování je tím, co tyto mince odlišuje od obdobných produktů v zahraničí. Aktuálně chystáme ražbu čtyř druhů zlatých mincí, každý v nákladu stovek, maximálně tisíce kusů, a jeden druh stříbrné Smart mince,“ konkretizoval nejbližší plány České mincovny její marketingový manažer Lukáš Jokl. Největší kilogramová mince s motivem Dobré královny Anny má nominální hodnotu 10 tisíc novozélandských dolarů a aktuální prodejní cenu 1 149 781 Kč.

ZLATÉ SMART MINCE:

Motiv – John Wycliff a Jan Hus,
nominální hodnota 50 NZD
:
hmotnost 62,2 g
průměr 40 mm
emise 1 000 ks
aktuální prodejní cena 83 603 Kč

Motiv – Generál Peřina,
nominální hodnota 100 NZD
:
hmotnost 139,5 g
průměr 50 mm
emise 400 ks
aktuální prodejní cena 192 813 Kč

Motiv – J. A. Komenský,
nominální hodnota 250 NZD
:
hmotnost 348,5 g
průměr 65 mm
emise 250 ks
aktuální prodejní cena 430 479 Kč

Motiv – Dobrá královna Anna,
nominální hodnota 10 000 NZD
:
hmotnost 1000 g
průměr 85 mm
emise 150 ks
aktuální prodejní cena 1 149 781 Kč

O České mincovně:

Česká mincovna je jedinou mincovnou na území ČR s licencí ČNB a pokračovatelkou dlouhodobých tradic mincovnictví na území českých zemí. Byla založena po rozpadu České a Slovenské federativní republiky na dva samostatné státy v roce 1993. Od svého vzniku je Česká mincovna výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby ČNB. Kromě toho rozvíjí vlastní výrobu medailí, replik historických mincí, žetonů, medailonků a nyní i Smart mincí.

Česká mincovna
Loading...