Česká mincovna vyrazila medaile k uctění památky prezidenta Václava Havla

22. 3. 2012

Česká mincovna dnes odpoledne v Jablonci nad Nisou vyrazila první pamětní medaile, jejichž cílem je uctít památku loni zesnulého prezidenta Václava Havla a zároveň podpořit projekty Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. „Tato medaile vydaná na počest Václava Havla je výjimečná tím, že zisk z jejího prodeje bude použit na dobročinné projekty. Z toho důvodu jsme také poskytli České mincovně právo užít podpis Václava Havla s typickým srdcem na rubové straně medaile. Výtěžek z prodeje použijeme například na opravu kostela sv. Anny a na projekt, který bude úzce souviset s Václavem Havlem a o němž budeme informovat během roku," řekla Dagmar Havlová na slavnostním zahájení ražby. Již dnes má nadace z prodeje medailí garantovaný příspěvek blížící se půl milionu korun.

Charitativní projekt je výsledkem spolupráce České mincovny s Nadací VIZE 97. Z každé prodané medaile, která ve zlatě stojí 25 000 Kč a ve stříbře 2000 Kč, dostane nadace 1000 Kč, resp. 400 Kč. Výtěžek z prodeje se může přiblížit až k částce dvou milionů korun.

Hlavním motivem přední strany pamětní medaile je portrét Václava Havla doplněný daty jeho narození a úmrtí. Motiv reverzní strany zaujímá centrálně umístěný podpis Václava Havla v opisu doplněný dvojjazyčným mottem „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí".

O pamětní medaile je v souladu s očekáváním velký zájem, prvních sto zlatých s vyraženým pořadovým číslem bylo rozebráno během několika málo hodin od spuštění rezervačního systému. Po necelých dvou týdnech má Nadace z prodeje medailí již garantovaný příspěvek ve výši blížící se půl milionu korun.

Zájem veřejnosti vedl Českou mincovnu, opět ve spolupráci s Nadací VIZE 97, k rozhodnutí, doplnit řadu medailí vydaných k uctění památky zesnulého prezidenta o vysokohmotnostní ražby v provedení kilogramová zlatá a půlkilogramová platinová, obě o průměru 85 mm. Ty budou určeny pro VIP investory a filantropy a na trh budou uvedeny pravděpodobně v průběhu dubna ve velmi omezené sérii. „Medailí budeme razit deset v platině a deset ve zlatě, majitelé této sběratelské rarity opět přispějí na konto nadace VIZE 97," uvedl ředitel České mincovny Radek Šulta.

Paní Dagmar Havlová poděkovala všem, kteří si některou z medailí koupí anebo již dokonce zakoupili, protože tím současně podporují nekomerční projekty, které Václav Havel inicioval a založil, a které i díky této akci může Nadace Vize 97 dále rozvíjet podle představ pana prezidenta.

Fotografie z dnešní ražby v tiskové kvalitě najdete zde

Technické parametry medaile a detaily emise najdete zde

Česká mincovna
Loading...