Česká mincovna zve na Febiofest a oceňuje zlatou medailí Vladimíra Menšíka

17. 3. 2017

Při loňském Febiofestu diváci hlasovali, komu se má dostat té cti, aby byl jeho portrét napřesrok na zlaté medaili. Výsledek je tu: jablonecká Česká mincovna teď na Febiofestu uvádí zlatou medaili s autoportrétem slavného herce a brilantního baviče Vladimíra Menšíka.

Medaile jdou do prodeje ve stejném okamžiku jako lístky na letošní Febiofest. Tedy PRÁVĚ TEĎ. A pryč budou ještě rychleji než vstupenky na to nejvelkolepější představení. „Náklad je omezen víc než kdy jindy. Šanci má jen 60 nejrychlejších,“ uvádí marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl a dodává: „Medaile jsou úplně čerstvé, včera jsem je dostal na stůl.“

Že tu hovoříme o sběratelském hitu, není dáno jenom mimořádně striktním nákladem. Jde zároveň o výtvarný unikát. Na medaili je totiž autentický Menšíkův autoportrét, který medailér Martin Dašek převedl do plastiky tak věrně, že je k nerozeznání od originálu z hercových rukou. „Vladimír měl vlastních karikatur řadu. Tahle konkrétní pochází z jednoho jeho dopisu,“ řekla žena Vladimíra Menšíka, paní Olga, která u křtu medaile při uvedení Febiofestu byla. „On si uměl dělat legraci sám ze sebe. Proto ho na karikatuře můžete vidět například bez brady,“ dodala s úsměvem.

Příjemně překvapena byla i hercova dcera Martina Menšíková, která na uvedení Febiofestu také přišla: „Původně bych myslela, že mého otce na medaili vybrala odborná porota. Když slyším, že to byli sami diváci, o to víc mě to těší.“

Když si na medaili s Menšíkem připíjeli mimo dalších generální ředitel Febiofestu Fero Fenič, generální ředitel České televize Petr Dvořák s manželkou a dcerou Vladimíra Menšíka, moderátorka Jolana Voldánová řekla: „Není nikdo, kdo by jej neobdivoval a nemiloval jako herce i jako člověka.“

Česká mincovna a Febiofest zakládají tradici

Česká mincovna tak navazuje na poctu Karlu Fialovi alias Limonádovému Joe a Rudolfu Hrušínskému. „Stává se z toho vzácná série, kterou stojí za to mít kompletní,“ uvádí Lukáš Jokl z České mincovny.

Omezenou edici zlatých medailí o hmotnosti čtvrtiny unce v hodnotě 13 950 Kč doplní 200 kusů stříbrných medailí o hmotnosti 10 gramů za cenu 950 Kč.

Stejně jako v loňském roce, i letos mohou diváci hlasovat, které osobnosti se této pocty dostane v rámci příštího Febiofestu. Mezi nominovanými jsou například Jiří Kodet nebo Miroslav Horníček. Společně se zahájením Febiofestu spustí Mincovna 23. března hlasování na stránkách www.ceskamincovna.cz/febiofest. Pět příznivců filmu odmění stříbrnou medailí s Vladimírem Menšíkem. 

Olga Menšíková, Martina Menšíková

Česká mincovna
Loading...