Karel Poborský má zlatou

23. 11. 2016

Bývalý fotbalový reprezentant a hvězda Mistrovství Evropy v roce 1996 je odteď zvěčněn na zlaté a stříbrné minci. Obě pokřtil osobně přímo v Síni slávy českého fotbalu v sídle FA ČR na pražském Strahově.

Portrét fotbalového záložníka odkazuje na dobu jeho největší slávy. Mladý talentovaný medailér Asamat Baltaev Poborského vyobrazil s jeho pověstnou bujnou hřívou. Na rubu mince je dále fotbalistův podpis a v opisu text vicemistr Evropy z roku 1996. Karlu Poborskému se mince líbí:

„Je to už řada let. Ale portrét se mi líbí a jsem rád, že autor použil předlohu z doby Mistrovství Evropy v roce 1996.“

Karel Poborský se svou mincí

Fotbalové dějiny ve zlatě a stříbře

Jablonecká Česká mincovna ty nejlepší fotbalisty na mincích vydává pravidelně v rámci série Československé fotbalové legendy. Mapuje tak tři úspěšné generace hráčů – vicemistry světa z roku 1962, mistry Evropy z roku 1976 a vicemistry Evropy z roku 1996. Z každé prodané mince jde část peněz Nadaci fotbalových internacionálů, která se stará o zasloužilé fotbalisty.

„Ne každý fotbalový šampion měl to štěstí, jako mnozí z naší generace. Situace některých bývalých fotbalistů není moc dobrá a je třeba jim pomoci,“ uvedl Karel Poborský. Právě charita byla jedním z argumentů, proč se rozhodl přijmout nabídku mít portrét na minci.

„Především o zlaté mince převyšuje zájem emisní náklad. Díky tomu jsme již mohli nadaci poskytnout bezmála 600 tis. Kč. Tyto mince vnímáme jako zvěčnění naší fotbalové historie, které může mít snadno každý přímo u sebe doma,“ uvádí k tomu Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

I když - úplně každý takovou minci doma mít nemůže, protože náklad je jako vždy omezen: zlatá vychází v počtu 200 kusů a stojí 10 950 korun a stříbrná 500 kusů. Ta přijde na 1450 korun. Zlatých už je k mání jen pár kusů.

Legendu dělá gól

Jako například Antonín Panenka, tak i Karel Poborský má svůj legendární gól, který mu všichni už léta připomínají. Bylo to právě na Mistrovství Evropy v Anglii, kdy v 53. minutě zápasu proti Portugalsku obehrál trojici soupeřů o míč a vyrazil k bráně. Míč podebral pravačkou – ten vyletěl vysoko, ale bránu nepřeletěl, skončil rovnou v ní. „Gól padáčkem“ z Poborského rázem učinil fotbalovou superhvězdu.

Mince s Karlem Poborským je v sérii devátá v řadě. Do mincovní „síně slávy stříbrné a zlaté“ vstoupili už mimo jiné i Josef Masopust, Antonín Panenka nebo Zdeněk Nehoda. Poslední dvě mince budou v roce 2017 věnovány Pavlu Nedvědovi a Janu Kollerovi.

Zlatá mince s Karlem Poborským má jako i ty předchozí ryzost 999,9/1000, průměr 22 mm a váží 7,78 g. Stříbrná je větší – má průměr 40 mm a váží 29 g. Už před slavnostním křtem byla značná část nákladu rozebrána.

Česká mincovna
Loading...