Martina Sáblíková a Eva Samková mají další zlato!

27. 2. 2014

Jablonecká Česká mincovna opět plánuje ražbu zlatých a stříbrných mincí s portréty zlatých českých olympioniků. Martina Sáblíková a Eva Samková se tak zařadí do vybrané společnosti po bok Báry Špotákové, Jan Železného, Jaromíra Jágra nebo paralympijského cyklisty Jiřího Ježka. Ti všichni se již na mincích či medailích ražených v České mincovně objevili. Pamětní mince budou vydány ve trojím provedení, nejvzácnější čtvrtuncová zlatka bude stát 9 950 Kč a vyjde v omezeném náklad 200 kusů.

Během února vznikly výtvarné předlohy pro mince obou zlatých medailistek. Vytvořil je akademický sochař Jiří Dostál, který již má na svém kontě realizaci mincí olympioniků z londýnských her. „Na Martinu Sáblíkovou jsme vlastně před olympiádou vsadili. Ve středu 19. února, kdy celý národ sledoval, jak Martina na dráze stíhá svou nizozemskou sokyni Ireen Wüstovou, byla již skica mince schválená a v ateliéru pana Dostála vznikal sádrový model,“ uvádí Aleš Brix, ředitel divize pro retail v České mincovně. „Letos nás ještě čeká zimní paralympiáda, takže budeme s napětím sledovat úspěchy našich dalších sportovců. Nemůžeme vyloučit, že se počet vydaných mincí ještě rozšíří,“ dodává Brix.

Jiří Dostál je bývalým dlouholetým ředitelem jablonecké školy SUPŠ a VOŠ. Během olympijských her nejvíce fandil českým biatlonistům – mezi jeho studentky totiž patřila i stříbrná medailistka Gabriela Soukalová. Sochař se netají tím, že by rád jednou vyobrazil na minci i ji. „Olympijské hry a jejich dozvuky letos prožívám díky práci na výtvarných předlohách mincí s dvojnásobnou intenzitou – jako divák u televize a jako výtvarník v ateliéru. Martině a Evě jsem se na minci snažil vdechnout život hlavně věrným zachycením pohybu, protože ten je u sportovců nejdůležitější. Velkou pozornost jsem věnoval detailům, snowboardové boty, kombinéza rychlobruslařky, to všechno musí sedět, aby bylo výsledné dílo perfektní,“ říká Jiří Dostál.

Mince vyjdou v trojím provedení. Nejdostupnější stříbrné desetigramové budou k dostání v nákladu 2 014 kusů za 590 Kč. Hodnotnější šestnáctigramové stříbrné mají náklad stanovený na 500 kusů a k dostání budou za 1 250 Kč. Nejvzácnějších zlatých čtvrtuncových vyjde jen 200 kusů a mincovna je nabídne za 9 950 Kč. „Naším cílem je pamětní mince Martiny Sáblíkové a Evy Samkové představit českým fanouškům v průběhu března na slavnostní ražbě v Jablonci nad Nisou za účasti obou olympioniček,“ uzavírá Brix.

Česká mincovna
Loading...