Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center

Medailérství je pro výtvarníka Aleše Lamra novou dimenzí

Aleš Lamr přispěl návrhem pamětní medaile do série Umění pro Václava Havla především díky svému blízkému vztahu k prvnímu polistopadovému prezidentovi. Nástěnnou malbou vyzdobil kupříkladu jeho sekretariát na Pražském hradě. Medaile je zdaleka nejoriginálnější ražbou v České mincovně v poslední době. Kromě barvy zlata nebo stříbra totiž hýří pestrými odstíny a zajímavými tvary.

„Vždycky mě lákaly „biotvary“ a Měňavka vychází ze způsobu, jakým jsem dříve maloval obrazy,“ vylíčil přislavnostní ražbě v Jablnci nad Nisou výtvarník Aleš Lamr, proč jak volil motiv na medaili: „ Myslím si, že k Václavu Havlovi by se motiv hodil.“

Naučil Václava Havla milovat barvy

Vztah výtvarníka Aleše Lamra a Václava Havla nebyl nijak náhodný. „Poznali jsme se začátkem 80. let. Protože měl zájem o výtvarné umění, začal si ke mně chodit pro grafiky a spřátelili jsme se. Když se pak stal prezidentem, chtěl Hrad nějakým způsobem zvelebit, trochu zlidštit po Husákovi, a tak mě vyzval ke spolupráci. Tvořil jsem pro jeho kancelář i domov. Chtěl, aby se měl na co dívat, a já jsem ho naučil milovat barvy. To já učím moc rád!“ vzpomíná s úsměvem Aleš Lamr.

 „Pro většinu ze sedmi autorů, kteří se podíleli na sérii Umění pro Václava Havla, jsou jejich díla prvotinami v oblasti medailérství. Právě proto v této sérii najdete opravdu zajímavé počiny,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Pamětní medaile z Lamrových rukou je doslova prodchnuta pestrostí a optimismem. Na lícní stranu umístil měňavku hýřící několika výraznými barvami a znak Pražské křižovatky, která je symbolem Havlova odkazu a místem setkávání.  Výraznými barvami překypuje i reverzní strana. Zlato vystupuje po okrajích a pak uprostřed jako jakýsi mystický bod.

Medaile jako nová fáze tvorby

 

Zlatá a stříbrná medaile Měňavka Aleše Lamra následuje po emisích z dílny Bořka Šípka, Jiřího Davida, Kurta Gebauera či Olbrama Zoubka. „Bylo to moje poprvé. Práce na medaili se stala další dimenzí mé výtvarné tvorby, a proto mě zaujala. Jsem totiž rád univerzální. Maluju, dělám sochy, grafiku, věnoval jsem se i sklu a můžu říct, že medaile mě dostala do další fáze,“ řekl výtvarník poté, co si svou Měňavku v Jablonci nad Nisou poprvé prohlédnul. Designem přesně zapadá do autorovy tvorby plné výrazných barev.

„Pamětní medaile z dílen předních českých umělců mají své významné poslání a tím je podpořit sen bývalého prezidenta a současně úsilí Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 – zachránit bývalý kostel sv. Anny v Praze na Starém Městě,“ dodal Lukáš Jokl. Manželé Havlovi v něm vybudovali mezinárodní duchovní středisko určené k setkáním, přednáškám, diskuzím, kulturním akcím a happeningům. Výtěžek z prodeje exkluzivních medailí věnuje Česká mincovna právě na podporu tohoto prostoru.

Nejoriginálnější série

Zlatá medaile o váze jedné unce vychází v nákladu 100 kusů a stát bude 50 tisíc korun. Česká mincovna razí i stříbrné medaile za 3 250 Kč v nákladu 600 kusů, prvních 200 kusů bude číslováno na hraně. První emise zlaté medaile Bořka Šípka je k mání dokonce za 200 tisíc korun. I to je originální výtvarný počin – medaile má hranu tvarovanou do květu a uprostřed lupu z křišťálového skla.

Série Umění pro Václava Havla tak je unikátní z několika důvodů. Je to pocta velkému humanistovi a intelektuálovi, je umělecky nepřehlédnutelná a navíc lze předpokládat, že její cena výrazně poroste.