Nejtěžší zlatou medaili v Česku ozdobí portrét Karla IV. z české stokoruny

26. 2. 2015

V jablonecké České mincovně dnes představili svou vlajkovou loď, zlatou kilogramovou medaili s portrétem Karla IV. na motivy české stokoruny za 1,47 mil. Kč. Kromě pokračování v úspěšné sérii medailí s portréty z českých bankovek jde i o připomínku dnešních nedožitých 75. narozenin výtvarníka Oldřicha Kulhánka, podle mnohých autora celosvětově nejkrásnějších papírových platidel.

Návrh pamětní medaile připravila již podruhé dcera Oldřicha Kulhánka, grafička Klára Melichová. Ta pracuje s reprodukcemi bankovek, které vkládá do kruhové výseče, samotné zpracování plastiky pak má na starosti Vladimír Oppl, akademický sochař a mimo jiné autor české oběžné dvacetikoruny. Společná práce grafičky a sochaře dala vzniknout medaili, na jejíž lícní straně najdeme portrét Karla IV. a na druhé historickou pečeť Karlovy univerzity, na které klečí Karel IV. s korunou na hlavě před stojící postavou svatého Václava. „Právě na zobrazení pečeti vynikla až filigránsky jemná a precizní práce obou výtvarníků, já osobně z tohoto důvodu řadím aktuální medaili mezi nejkrásnější ze série,“ uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny. „Oldřich měl vždy vše dokonale prokreslené do nejmenšího detailu. Na jeho návrzích se mi vždy pracovalo dobře, i když to mnohdy stálo opravdu hodně práce,“ přiznal sochař Vladimír Oppl.

Česká mincovna vydává již pravidelně kromě padesátky kilogramových medailí, také zlatý čtyřicetidukát o hmotnosti 139,5 g za 229 000 Kč a pro sběratelskou veřejnost dvě miniatury – zlatý dukát za 5 950 Kč a stříbrnou medaili za 1 250 Kč. Obchodní ředitel mincovny poukazuje především na zmiňovaný čtyřicetidukát. „V minulém roce jsme tuto variantu s portrétem J. A. Komenského vydali poprvé v souvislosti se soutěží Nejchytřejší Čech. Vítěz Jiří Šafka vyhrál prvních pět a zbytek nákladu si investoři velice rychle rozebrali. V současnosti jsou volné již jen tři kusy a podobný zájem očekáváme i u čtyřicetidukátu s portrétem Karla IV. Ze zkušenosti víme, že tento panovník na medaile prostě patří a emise s jeho podobiznou patří společně se svatým Václavem k těm nejžádanějším,“ doplnil Brix.

Poslední pamětní medaile, která má spojitost s Oldřichem Kulhánkem, zůstane veřejnosti skryta do 26. března, kdy se chystá v Poštovním muzeu v Praze slavnostní zahájení velké výstavy věnované tvorbě tohoto světově proslulého autora. „S rodinou pana Kulhánka jsme se domluvili, že jeho nedožité výročí uctíme omezenou sérií 75 kusů zlatých uncových medailí, které ovšem nebudou na prodej. Získají je pouze noví držitelé kilogramových medailí a ti je budou mít v ceně,“ uzavřel Brix.

Česká mincovna
Loading...