Odchod Oldřicha Kulhánka znamená obrovskou ztrátu nejen pro české výtvarné umění

28. 1. 2013

V pondělí 28. ledna brzy ráno zasáhla Českou republiku nečekaná ztráta. Ve věku 72 let zemřel grafik, malíř a ilustrátor Oldřich Kulhánek. Tento tvůrce grafické podoby současných českých bankovek spolupracoval mimo jiné také s Českou mincovnou. 

Oldřicha Kulhánka zná veřejnost především díky tvorbě grafických předloh pro české bankovky, čímž se dostal do širokého povědomí. Méně známým faktem však je, že spolu s medailérem a přítelem v jedné osobě, Vladimírem Opplem, již od roku 2010 pracoval na zlatých kilogramových medailích pro Českou mincovnu. Jedním z posledních děl, které stihl dokončit, je grafický podklad pro medaili s motivem Boženy Němcové.

„Inspiraci jsme našli právě v českých bankovkách. Před třemi lety jsme zahájili s panem Kulhánkem spolupráci na zlaté medaili T. G. Masaryk, nyní dokončujeme již čtvrtou v pořadí věnovanou Boženě Němcové. Grafické podklady dokončil pan Kulhánek v minulém týdnu a ještě je stihl předat medailérovi Vladimíru Opplovi,“ komentuje ztrátu významného grafika ředitel České mincovny, Radek Šulta.

Nová medaile bude ještě vydána, ale o dalších ražbách se bude teprve rozhodovat. „Spolupráce mezinárodně uznávaného grafika se špičkovým medailérem pro nás znamenala mnoho. Ztráta Oldřicha Kulhánka je však pro všechny smutný zásah především po lidské stránce,“ říká Radek Šulta.

***
Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků. V říjnu 2012 zprovoznila svůj vlastní investiční portál ČM AURUM.

Česká mincovna
Loading...