Pamětní medaile připomene triumf na Mistrovství Evropy

10. 6. 2016

Jablonecká Česká mincovna vzdává hold československým fotbalovým legendám. V těchto dnech je k tomu hned dvojí příležitost: začíná ME ve fotbale a za rohem je 40. výročí historické penalty v Bělehradě, která československému mužstvu přinesla na Mistrovství Evropy - dosud jediné - zlato.

Když si penaltu Antonín Panenka zamluvil, asi netušil, co bude následovat. Jisté bylo, že nasadí svůj slavný dloubák. Pamětníci dodneška tvrdí, že nikdo nevěděl, jestli se dívat nebo ne, protože to byla nejosudovější penalta v dějinách českého a slovenského fotbalu. Rozhodovala o historickém triumfu nebo historickém zklamání. Napětí bylo nesnesitelné.

Pohár na zlaté medaili

Ta legendární střela do středu německé brány připadá na den přesně na 20. června, a proto budou českoslovenští reprezentanti zlatí ještě jednou. Na lícní straně zlaté medaile z dílen jablonecké České mincovny jsou vyobrazeni šťastní Karol Dobiaš a Zdeněk Nehoda, jak přebírají trofej. I proto medaile bude vzácným exemplářem pro české i slovenské sběratele.

„Medailí chceme vzpomenout na dosud jediný triumf, kterého náš tým na evropském šampionátu dosáhnul. Zanedlouho od něj uplyne čtyřicet let a my věříme, že se náš fotbalový tým v následujících týdnech popere o to, aby mohl dosáhnout na stejné mety, jako jeho předchůdci před čtyřiceti lety,“ řekl marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl.

Na rubové straně nese medaile symboly, které měli českoslovenští a němečtí fotbalisté na hrudi. Medaile váží půl unce, prodává se za 24 950 korun a je k mání ve velmi nízkém počtu sto kusů. Kdo ji chce mít, musí si tedy pospíšit.

Prestižní fotbalová série

Fotbalisté, kteří jsou ztvárněni na této jedinečné medaili, už vědí, jaké je to mít portrét v drahém kovu. Česká mincovna totiž vydává rozsáhlou sérii mincí připomínající ty největší české a slovenské fotbalové legendy. Z generace mistrů Evropy z Bělehradu se v sérii objevil legendární brankář Ivo Viktor, exekutor osudové penalty Antonín Panenka a pak oba zmínění hráči – Karol Dobiaš se Zdeňkem Nehodou.

Každý zájemce koupí těchto pamětních exemplářů zároveň přispěje Nadaci fotbalových internacionálů, která legendární fotbalisty podporuje.

Fotbal na oběžných mincích

K příležitosti evropského šampionátu vydává Česká mincovna ještě jednu sběratelsky hodnotou emisi a to ročníkovou sadu oběžných mincí s fotbalovou tematikou. Jedná se o kompletní sadu oběžných mincí od koruny po padesátikorunu. Všechny mince mají ročník 2016 a nikdy neprošly oběhem. „O tyto ročníkové sady je tradičně obrovský zájem mezi sběrateli, předchozí emise vydané k  evropským fotbalovým šampionátům máme beznadějně vyprodané,“ uvedl Lukáš Jokl. Zájemci mohou tuto sadu získat v průběhu mistrovství za 550 Kč.

Česká mincovna
Loading...