Pamětní mince připomene otce slepých Aloyse Klara

10. 4. 2013

Česká mincovna dnes (10. 4. 2013) začala prodávat pamětní mince, které vydala Česká národní banka jako svou druhou letošní emisi stříbrných mincí s nominální hodnotou 200 Kč. Mince vydané na památku 250 let od narození Aloyse Klara, významného filologa, pedagoga a profesora pražské univerzity, jsou v prodeji v provedení standard (485 Kč) a proof (595 Kč). Do oběhu bude vydáno celkem 22 500 mincí.

Aloys Klar (1763 – 1833) založil v roce 1807 na Hradčanech soukromý Ústav pro slepé děti a stal se jeho prvním ředitelem. V roce 1832 k tomu přičlenil pozdější Klárův ústav, tehdy Ústav pro zaopatřování a zaměstnání dospělých slepců, pro který získal od císaře Františka I. pozemek v místě, jenž na jeho počest nese od roku 1922 jméno Klárov.

Autorem výtvarného návrhu averzní i reverzní strany mince je Branislav Ronai. Provedení proof, tedy ražba vysoce leštěným razidlem, je výsledkem ruční práce, kterou má v České mincovně na starosti speciální dílna. Mincovní plochy jsou na razidlech pod mikroskopy upravovány písky o různých hrubostech a postupně leštěny až do vysokého lesku. Reliéf je poté pískován do matu, zatímco vyleštěnou mincovní plochu chrání speciální přípravek. „To vše se odehrává v případě této stříbrné pamětní mince na ploše razidla o průměru 31 milimetrů. Práce je to náročná, o to více je pak výsledek ceněný mezi sběrateli,“ sdělil Tomasz Surdy, obchodní ředitel České mincovny. „Nejmenší razidla pro mince a medaile, která takto upravujeme, mají průměr 16 milimetrů,“ doplnil Surdy.

Stříbrných mincí s Aloysem Klarem vyrazila mincovna v provedení proof 15 600 kusů, s matovým reliéfem (provedení standard) bude emitováno 6 900 mincí. „Větší zájem je o mince v kvalitě proof. Důvodem je to, že vysoce leštěná plocha mince vypadá působivě. Kvalita standard nachází zákazníky především u těch sběratelů, kteří ocení práci výtvarníka - v tomto provedení na minci vynikne lépe plastičnost reliéfu,“ uvádí Surdy. U mincí vydaných před dvaceti lety se více zhodnotilo provedení proof. Vše záleží na velikosti emise. „První stříbrná dvousetkorunová mince ražená v České mincovně v roce 1994 vyšla v emisi 27 000 ks a pouze 2 000 ks bylo v kvalitě proof. Dnes se v této kvalitě nabízí za 15 až 20 tisíc korun. V kvalitě standard je hodnota mince na sekundárním pouze zhruba 500 Kč,“ doplnil Surdy. O stříbrné mince s Aloysem Klarem je velký zájem, v České mincovně byly všechny předem zarezervovány. „Nevyzvednuté rezervace nabídneme zájemcům v nejbližších dnech,“ uzavírá Surdy.

Česká mincovna
Loading...