Tváře olympioniků zvěčnila Česká mincovna ve zlatých a stříbrných mincích

28. 2. 2013

Ve středu 27. února v 11 hodin dopoledne se v České mincovně konala slavnostní ražba zlatých mincí s portréty českých zlatých medailistů z londýnských olympijských a paralympijských her. Ražby se zúčastnila oštěpařka Bára Špotáková a cyklista Jirka Ježek. Oba přišli v doprovodu svých partnerů.

„David Svoboda a Mirka Knapková se ražby nemohli účastnit, protože momentálně trénují v zahraničí, Mirka se připravuje ve Velké Británii, David trénuje v USA. Myslím ale, že je Bára s Jirkou důstojně zastoupili,“ uvedl obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy.
Oba sportovci si ražbu opravdu užili. „Být vyobrazena na minci je pro mě čest. Jsem moc ráda, že jsem se mohla této prvoražby zúčastnit osobně, a dokonce si při této své první návštěvě mincovny sama vyrazit vlastní minci. To je naprosto úžasné. Velmi si cením, že byl tento nápad dotažen do konce,“ vyjádřila se Bára Špotáková. „Určitě je to velká pocta pro mě i pro ostatní sportovce, kteří byli takto zvěčněni na pamětních mincích. Navíc jsme měli možnost posoudit grafické návrhy ještě před ražbou. Já jsem však na návrhu nic neměnil, mně se líbil hned od začátku,“ doplnil Báru Jirka Ježek.
Kromě sady čtyř zlatých, razí Česká mincovna i sadu čtyř stříbrných mincí. Stříbrné vyrazí Česká mincovna v množství 500 sad a jejich cena je 5 000 Kč. Zlaté mince stojí 45 000 Kč, jejich náklad je však limitován počtem pouhých 200 sad. Portrétovanými jsou Bára Špotáková (oštěp), David Svoboda (moderní pětiboj), Mirka Knapková (skif) a Jiří Ježek (paralympijská cyklistika). "Na mincích chybí zlatý medailista ze závodu na horských kolech Jaroslav Kulhavý. Bohužel jsme se s ním nedohodli na podmínkách," doplnil Surdy.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

 

Česká mincovna
Loading...