V České mincovně vyrazili medaili za 1,47 milionu, poslední od Oldřicha Kulhánka

26. 3. 2013

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vyrazila první kilogramové medaile s portrétem Boženy Němcové od grafika Oldřicha Kulhánka a sochaře Vladimíra Oppla. Jedná se o jedno z vůbec posledních děl nedávno zesnulého autora českých bankovek. Medaile o hmotnosti jednoho kilogramu ryzího zlata je vrcholem nabídky jablonecké mincovny. V letošním roce je její cena stanovena na 1 470 000 Kč a vyražena jich bude maximálně stovka kusů.

„Každá medaile má své pořadové číslo vyražené na hraně. Není pravidlem, že se prodávají od jedničky, většina zákazníků má totiž své oblíbené číslo, které si na medaili nechává vyrazit,“ uvedl Tomasz Surdy, obchodní ředitel České mincovny.

Exkluzivní medaile mají v České mincovně velkou tradici. Kilogramové zlaté razí od roku 2005, cena jedné medaile v té době činila 500 000 Kč. V loňském roce vydali v Jablonci trojici vysokohmotnostních medailí s portrétem Václava Havla ve stříbře, zlatě a platině. Limitovaný náklad byl stanoven celkem na 30 ks a lidé ho velmi rychle rozebrali. Medaile s pořadovým číslem jedna byly nabídnuty prostřednictvím aukce, jejíž výtěžek byl věnován Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. „Cenu stříbrné medaile dražitelé vyhnali z 60 tisíc dokonce až na 320 tisíc korun,“ vzpomíná Surdy.

První medaili od akademického malíře Oldřicha Kulhánka s portrétem T. G. Masaryka vyrazila Česká mincovna v roce 2010 a její cena činila v době emise 950 000 Kč. „Předchozí medaile se nám podařilo takřka vyprodat, zbývají už jen poslední volná čísla, která letos nabízíme jako poslední příležitost mít doma kompletní sadu od Oldřicha Kulhánka. Ta se letos uzavřela čtvrtou medailí s portrétem Boženy Němcové, na niž registrujeme již více jak šedesát rezervací nebo plateb předem,“ doplnil Surdy.

Kdo chce mít doma kompletní čtveřici medailí a nemá dostatek financí, nemusí zoufat. Jako poctu výjimečnému umělci vydává mincovna dvě sady po čtyřech zlatých nebo stříbrných medailích, které budou pojaty jako miniatury velkých „kilovek“. Zlaté budou vážit 1/10 trojské unce a sada vás bude stát 22 000 Kč, stříbrné pak budou vážit 16 gramů a na sadu vám postačí 3 800 Kč.

Česká mincovna
Loading...