Zlatí čeští medailisté z londýnských her zazáří na mincích České mincovny

4. 2. 2013

Jablonecká Česká mincovna vydá na památku XXX. letních olympijských her a XIV. letních paralympijských her mince s českými sportovci, kteří v Londýně vybojovali zlaté medaile. Ve zlatě a stříbře tak doslova zazáří Bára Špotáková, David Svoboda, Mirka Knapková a Jiří Ježek. Mince vyjdou vždy v sadě po čtyřech. Stříbrné vyrazí mincovna v množství 500 sad a předpokládaná cena je 5 000 Kč. Zlaté mince budou stát odhadem 50 000 Kč, jejich náklad je však limitován počtem pouhých 200 sad.

Sady mincí s portréty nejúspěšnějších českých olympioniků budou raženy v licenci novozélandské mincovny. Půjde o tzv. Smart mince, které jsou legálním platidlem a mají tak vyšší sběratelskou hodnotu. Ražba začne v Jablonci nad Nisou na konci února, mince však lze objednat již nyní.

Výtvarné předlohy pro mincovnu v těchto dnech dokončují akademický sochař Jiří Dostál a medailér a pedagog, který učí nové nadějné umělce, Petr Horák. Všichni portrétovaní olympionici měli možnost zhodnotit jejich návrhy ještě před odevzdáním. Na mincích bude každý vyobrazen přímo při své sportovní disciplíně (moderní pětiboj, hod oštěpem, skif a paralympijská cyklistika).
Ještě než přijde na řadu samotná ražba mincí, předchází tomu složité přípravy. Výtvarník v ruce naskicuje portrét, podle něj vymodeluje plastiku z hlíny a tu ve finále odlije do sádrového modelu. Z tohoto modelu mincovna připraví na CNC stroji razidlo. „Jako výtvarník vím, na co se mám při tvorbě portrétu zaměřit. Vidět dotyčného naživo je vždycky lepší, ale často pracuji jen na základě fotografií. Alespoň u Báry jsem byl ve výhodě, protože jsem ji mohl vidět v Jablonci na akcích pořádaných na její počest,“ vysvětluje Jiří Dostál.

Petr Horák, jemuž je tematika sportu blízká, dodává: „Pro mě bylo největší ctí vytvořit medaili s portrétem Davida Svobody. Ze všeho nejvíce totiž obdivuji závodníky, kteří soutěží ve více disciplínách, tedy desetibojaře, sedmibojařky a právě moderní pětibojaře.“ Na medaili je Svoboda vyobrazen, jak třímá českou vlajku při protnutí cílové pásky v poslední disciplíně.
A co bylo na práci výtvarníků pro mincovnu to nejtěžší? „Nejnáročnější je dokončení detailů na sádrovém odlitku. Nejprve se vytvoří tzv. negativ, což je zrcadlový obraz mince, a na něm se provádí rytecké úpravy. Poté se z negativu odlije pozitiv. Při nalezení jakýchkoli chyb je však nutné se vrátit zpět k negativu, chyby odstranit a pozitiv odlít znovu. Celý proces se opakuje do té doby, než je sádrový model dokonalý,“ shodují se oba tvůrci.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

 

 

***
Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků. V říjnu 2012 zprovoznila svůj vlastní investiční portál ČM AURUM.

Česká mincovna
Loading...