Zlato jako ochránce korunových investorů

25. 3. 2015

Evropská centrální banka začala minulý týden „tisknout“ nové peníze určené na nákup dluhopisů, od čehož si slibuje podporu ekonomického růstu a nastartování inflace. Euro padá, zato dolar sílí na všech frontách, což není dobrá zpráva pro zlato. České, resp. korunové, investory do žlutého kovu to však trápit nemusí.

Jestli se Evropské centrální bance podaří dosáhnout svého cíle, není zatím jasné. Jisté ale je, že pro euro to není dobrá zpráva. Hodnota společné evropské měny začala klesat ještě před nastartováním evropského kvantitativního uvolňování (QE). Po jeho spuštění to může jít s eurem ještě rychleji z kopce, přičemž mnozí ekonomové předpovídají blízké dosažení parity s dolarem. „Momentálně je kurz eura s dolarem na hodnotě z ledna roku 2003, pod hladinou pak byl naposledy o měsíc dříve. Euru nepřidávají ani problémy Řecka, resp. jeho odchodu z eurozóny, a strmý propad měny zatím nijak netrápí ani šéfy ECB,“ říká Kamil Kresta, manažer ČM AURUM, investičního portálu České mincovny.

Zlato v korunovém vyjádření v podstatě posiluje

A co to všechno znamená pro českého investora do zlata? Přestože růst dolaru je zpravidla spojován s poklesem ceny zlata, korunoví investoři na tom zatím až tak špatně nejsou, a v nejbližší době patrně ani nebudou. Fixace koruny na euro ze strany ČNB společně s extrémním propadem hodnoty eura způsobuje, že zlato v korunovém vyjádření prakticky posiluje. „Za poslední rok posílilo zlato v korunovém (a logicky také v eurovém) vyjádření asi o 11 %. Pro mnohé investory to je poměrně překvapivé zjištění vzhledem k tomu, že prakticky denně se v médiích dočteme o poklesu ceny zlata na historická minima. Je třeba si ale uvědomit, že zlato se všude ve světě obchoduje v dolarech (za rok ztráta přes 15 %). O jeho pohybech pak informují světová média a většina z těch českých pak tyto zprávy rovnou přebírá bez toho, aby braly v potaz růst hodnoty dolaru,“ uvádí Kamil Kresta.

Příští vývoj ceny se u komodit i měn předvídá těžko. Pokud ale bude pokračovat spanilá jízda dolaru (zejména díky ECB) a Česká národní banka nepoleví ze svých předsevzetí o navázání koruny na euro, mohou být čeští investoři do zlata relativně v klidu.

Česká mincovna
Loading...