Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Dárky
  3. Dárky k narození dítěte
  4. Tolar k narození dítěte 2018 s věnováním proof
Zpět

Tolar k narození dítěte 2018 s věnováním proof

Cena (včetně DPH)
1 700 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31260-721


Stříbrná pamětní medaile České mincovny k narození dítěte v sobě kombinuje dvě starobylé české tradice – zvyk věnovat novorozenému děťátku peníz z drahého kovu pro štěstí a historickou ražbu takzvaných tolarů.

Věděli jste, že tolary se z Čech rozšířily do celého světa? V 16. století je v Jáchymově začal razit hrabě Šlik. Protože české země oplývaly hojností stříbra, měly nahradit zlaté mince, na jejichž ražbu nebyl v Evropě dostatek drahého kovu. Od názvu tolar se později odvodila jména mnoha dalších mincí a měn, včetně světoznámých dolarů. V historii tolary sloužily především k obchodním účelům, ale hrály také roli reprezentační. Tyto úlohy plní dodnes – tolar k narození dítěte v sobě spojuje hmotnou hodnotu umělecky zpracovaného ryzího kovu s hodnotou osobní, kterou ještě navyšuje vyryté věnování.

Výtvarná podoba averzní strany tolaru pro rok 2018 je dílem nadané výtvarnice Lenky Nebeské, DiS. Umístila na ni spící miminko, které drží v dlaních jeho rodiče, a nápis TOLAR K NAROZENÍ DÍTĚTE 2018. Reverzní straně pak vévodí stužka ve tvaru srdce, která vymezuje prostor určený k vyrytí věnování či jména a data narození dítěte. Maximální rozsah vyrytého textu je ohraničen 4 řádky po 15 znacích včetně mezer.
 

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
31260-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
2018
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna