Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Svatební dukát 2014 proof

Cena (včetně DPH)
7 250 Kč
280 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30807-611

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Pokud byste rádi dali novomanželům dar, který bude originální, hodnotný a současně vyjádří vaše upřímné přání jejich společného štěstí, pak je volba jednoznačná. Svatební dukát 2014 od České mincovny je nositelem letité tradice, kdy se mince pro štěstí dávají mladému páru jako symbol prosperity a dlouhého společného života.

Svatební den je nezapomenutelný zážitek pro všechny zúčastněné, bohužel však trvá pouhých 24 hodin. Všechna romantika, dojetí a radost se však ve Svatebním dukátu uchovají navždy. Ponese je s sebou a bude novomanželům připomínat pevnost a sílu slibu, kterému se rozhodli společně dostát. Ryzí zlato nejlépe reprezentuje ryzost citů, s nimiž manželé vstupují do nové životní etapy, a také ryzost vašich úmyslů popřát jim na další cestě jen to nejlepší.

Česká mincovna vtiskla zlatému Svatebnímu dukátu 2014 novou podobu, jejímž ztvárněním byl pověřen Josef Oplištil, proslulý český výtvarník a pedagog, který se léta věnuje výchově nadějných českých medailérů. Ten na averzu pojal svatební symboliku jako srdce vzájemně propletené se snubními prsteny. Reverz pak na zdobném reliéfu znázorňuje spojení znaků užívaných pro muže a ženu. Půvabné zpracování činí ze Svatebního dukátu 2014 nádherný symbolický dar, který bude mít trvalou hodnotu nejen pro novomanžele, ale až přijde čas, tak také pro jejich děti.

Mince patří ke svatebním tradicím na celém světě, například:
- v Číně je dodnes rozšířený svatební zvyk, když se žení postarší muž. Při svatebním obřadu si dopřeje misku rýže, která byla vařena se zlatou mincí. Přinese mu to údajně čerstvý životní elán a ztracené mládí,
- ve Švédsku dává matka nevěsty zlatou minci do jejího pravého svatebního střevíčku a otec jí dává stříbrnou minci do levého střevíčku, čímž zajišťují budoucí manželský blahobyt,
- ve Španělsku a v Latinské Americe se používá mincí jako svatebního žetonu, který dostává nevěsta od ženicha po požehnání prstenů. Mince symbolizuje jeho ochotu sdílet vše, co vlastní či v budoucnu získá. Mince je uschována na památku a předána nejstaršímu synovi během jeho svatebního dne. V moderním pojetí obřadů dává minci také nevěsta ženichovi.

Materiál
Zlato
Váha
3,11 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
30807-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2013
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna