Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. DÁRKY
  3. Originální svatební dary
  4. Svatební dukát 2014 s věnováním proof
Zpět

Svatební dukát 2014 s věnováním proof

Cena (včetně DPH)
7 450 Kč
289 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30808-611

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Novomanželé svůj svatební den prožívají obvykle spíše hekticky a jeden z nejkrásnějších okamžiků ve svém životě si užijí až zpětně při listování fotografiemi, během pročítání přání a prohlížení svatebních dárků. Mezi nimi naleznou spoustu praktických pomocníků, ale ruku na srdce - odráží například elektrospotřebiče ty správné romantické vzpomínky? Nikoli! Co tedy vždy, i po desítkách let, vyvolá přinejmenším nostalgický povzdech? Zlatý Svatební dukát s věnováním od milované rodiny či přátel.

Svatební slib patří k nejúžasnějším větám, které člověk ve svém životě vyřkne. Jeho význam se upevňuje společně strávenými roky, prožitými radostmi i strastmi a samozřejmě výchovou dětí. Hloubku nesmělého ANO však navždy uchová svatební dukát z ryzího zlata s věnováním - tradiční a krásný pamětní předmět, jenž nikdy neztratí svou cenu a hodnotu.

Svatební dukát České mincovny letos získal novou tvář, které se ujal Josef Oplištil, významný český medailér, jenž je autorem již 11 realizací pamětních mincí pro ČNB. Na averzu je v záři ryzího zlata vyobrazeno srdce propojené vzájemně se snubními prsteny. Reverz znázorňuje prázdný pergamenový svitek připravený pro umístění věnování a jeho autorem je ak. soch. Majka Wichnerová. Jemná a čistá výtvarná práce a přitom jímavá symbolika činí z pamětního dukátu cenný a současně významově silný svatební dar.

Mince patří ke svatebním tradicím na celém světě, například:
- v Číně je dodnes rozšířený svatební zvyk, když se žení postarší muž. Při svatebním obřadu si dopřeje misku rýže, která byla vařena se zlatou mincí. Přinese mu to údajně čerstvý životní elán a ztracené mládí,
- ve Švédsku dává matka nevěsty zlatou minci do jejího pravého svatebního střevíčku a otec jí dává stříbrnou minci do levého střevíčku, čímž zajišťují budoucí manželský blahobyt,
- ve Španělsku a v Latinské Americe se používá mincí jako svatebního žetonu, který dostává nevěsta od ženicha po požehnání prstenů. Mince symbolizuje jeho ochotu sdílet vše, co vlastní či v budoucnu získá. Mince je uschována na památku a předána nejstaršímu synovi během jeho svatebního dne. V moderním pojetí obřadů dává minci také nevěsta ženichovi.

Materiál
Zlato
Váha
3,11 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo
30808-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2013
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna