Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Svatební dukát 2017 proof

Cena (včetně DPH)
6 250 Kč
242 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31125-611


Mezi tradičními svatebními dary, které novomanželé očekávají, nepochybně vynikne zlatý dukát České mincovny. Pamětní ražba s ročníkem 2017 v sobě spojuje hodnotu drahého kovu s tradiční, a přesto originální symbolikou.

Staré rčení říká, že každý muž musí v životě postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. (Anekdota pak s typicky českým humorem dodává, že žena musí uklízet dům, zalévat strom a starat se o dva muže.) Není úplně jisté, odkud toto moudro pochází – nárokují si ho Němci i Rusové a někteří znalci etymologie ho přisuzují Čechům. Jeho kořeny je však možné dohledat již v traktátech starobylého Babylónského talmudu, který praví, že nejprve má muž postavit dům, pak zasadit vinici a poté se oženit. V každém případě jde o pravdivé vyjádření tří základních smyslů lidského bytí, které se týkají mužů i žen – jsou jimi partnerské soužití, vytváření statků, které nás přežijí a rodičovství.

Tyto tři tradiční hodnoty vyznává také mladý medailér Roman Shamilyan, který je autorem nové podoby svatebního dukátu pro rok 2017. Obě strany ražby pojal jako hodinový strojek složený z bezpočtu ozubených koleček, která symbolizují dobře fungující manželství. Do jejich středů pak, po vzoru starého rčení, umístil piktogramy domu, stromu a kočárku, které doplnil srdcem a čtyřlístkem – symboly lásky a štěstí, bez kterých se žádná rodina neobejde. Kompozici doplňuje opis na averzní straně: SVATEBNÍ DUKÁT 2017.

Dukát je uložen do elegantního balení, kam mohou novomanželé vlepit svou svatební fotografii a vepsat údaje o svém velkém dni.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Roman Shamilyan
Autor reverzu
Roman Shamilyan
Číslo
31125-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
leden 2017
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna