Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Svatební tolar 2014 proof

Cena (včetně DPH)
2 000 Kč
77 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30809-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Ve Velké Británii se udržuje tradice, která domácní i u nás. Správná nevěsta má podle ní mít něco starého, něco nového, něco půjčeného, něco modrého a v botě by měla mít stříbrnou minci. Údajně si tak novomanželé zajistí pro společný život spousty peněz. Pokud chcete blahobyt novomanželům dopřát právě vy, Česká mincovna za tímto účelem nabízí znamenitý prostředek - Svatební tolar 2014.

Svatební tolar z ryzího stříbra neslouží jen jako symbolický předmět pro přivolání prosperity, ale je také nositelem štěstí a přáním dlouhého společného života. To vše vyjádříte, když jako svatební dárek zvolíte právě stříbrnou minci. Svatba je výjimečná příležitost a je tedy hodna jedinečných poct, které nikdy neztratí svou hodnotu a budou trvalou připomínkou slavného dne.

Česká mincovna letos připravila nový design oblíbeného Svatebního tolaru, jehož podoby se mistrně zhostil význačný český medailér Josef Oplištil. Na averzu ztvárnil obrys srdce a snubních prstenů, které jsou symbolicky vzájemně propleteny. Reverz pak zdobí propojené znaky muže a ženy, logo České mincovny, značka autora a punc ryzosti. Svatební tolar 2014 je památkou na velkou životní událost a uměleckým dílem, jež bude poselstvím lásky a štěstí nejen pro novomanžele, ale také pro jejich potomky.

Mince hrají při svatebních rituálech významnou roli v mnoha zemích světa:
- v Litvě hosté přinášejí na svatbu mnoho stříbrných dolarů, půldolarů a čtvrťáků a rozhazují je po tanečním parketu. Jedna z mincí je označena iniciálami nevěsty a ženicha. Na konci prvního tance sesbírají hosté mince pro novomanžele do průhledné vázy. Tomu, kdo najde označenou "minci lásky", připadne ihned speciální tanec s nevěstou či ženichem,
- v Polsku jsou nevěsta se ženichem po obřadu zasypáváni mincemi namísto konfet. Poté musí ruku v ruce mince společně sesbírat do jediné, aby tím stvrdili svou novou jednotu,
- stříbrné mince jsou vkládány na svatbách ve Velké Británii do korkových zátek ze šampaňského či vína a dávají se nevěstě a ženichovi jako trvalé memento jejich slavného dne.

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
30809-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2013
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna