Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. DÁRKY
  3. Originální svatební dary
  4. Svatební tolar 2014 s věnováním proof
Zpět

Svatební tolar 2014 s věnováním proof

Cena (včetně DPH)
2 200 Kč
85 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30810-721

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Na Ukrajině, když opouští nevěsta s ženichem dům nevěsty, hodí na ně její matka několik věcí: semínka, růžové lístky a mince. Zajistí jim tak plodný, láskyplný život v blahobytu.
Jak je vidět, mince ke svatebním tradicím patří na celém světě už od dávných dob. Jejich využití je při rituálech různých kultur odlišné, na jednom se však shodnou všechny. Mince jsou symbolem štěstí a prosperity, a pokud chcete obojí novomanželům dopřát, učiňte tak elegantně pomocí stříbrných Svatebních tolarů.

Česká mincovna vydává v roce 2014 Svatební tolar v krásném moderním designu, který motivy na averzu srozumitelně podtrhuje význačnost svatebního dne spojením srdcí a snubních prstýnků. Jeho podařeného návrhu se ujal přední český medailér Josef Oplištil. Reverz mince pak nese nepopsaný svitek, jenž je určen pro text vašeho věnování. Vaším osobním blahopřáním získá pamětní mince z ryzího stříbra další jedinečnou hodnotu, která bude s každým společně prožitým rokem novomanželů narůstat.

Tradice svatebních dnů spojené s mincemi jsou velmi pestré, pro zajímavost uvádíme některé z nich:
- například ve Skotsku se dá mince získat tak, že budete první osobou, kterou spatří nevěsta na cestě na obřad. Stanete se tak "první nohou", dostanete minci, whiskey a musíte se připojit k nevěstinu průvodu. Tak přinesete do jejího manželství blahobyt,
- ženich v Mexiku musí své nevěstě dát 13 mincí, takzvaných "arras". Tyto reprezentují Krista a jeho 12 apoštolů a kněz je musí požehnat. Ženich tak zaručuje nevěstě, že se o ni bude dobře starat,
- maďarská nevěsta dává svému budoucímu muži 3 nebo 7 kapesníků pro štěstí. On jí to opětuje měšcem plným mincí.

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo
30810-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2013
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna