Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - …
Zpět

Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno proof

Cena (včetně DPH)
12 950 Kč
501 €
Stav skladu
Skladem
Číslo
31419-611
Sběratelská série


Získáte 518 ibodů

Příběhy naší historie

Historie Masarykovy univerzity je příběhem touhy Čechů po vzdělání. Celé století, které uplynulo od jejího založení, se zrcadlí ve čtvrté pamětní medaili z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“ vyražené z jedné čtvrtiny unce ryzího zlata.

Brněnská univerzita se čtyřmi fakultami – právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou – byla zřízena zákonem z 28. ledna 1919. Tomuto slavnému okamžiku předcházela desetiletí úsilí českých vlastenců v čele s T. G. Masarykem, profesorem Univerzity Karlovy, kterého v jeho snažení podporovali další pedagogové pražské univerzity, studenti i nejširší česká veřejnost. Jako důkaz vděku pak nová univerzita dostala právě Masarykovo jméno. Jejím prvním rektorem se stal Karel Engliš, profesor ekonomie a jedna z nejvýraznějších postav veřejného života první republiky. Poslání instituce bylo definováno pamětní listinou, která vyjádřila přání, „aby universita brněnská žila, mohutněla a kvetla v ušlechtilém závodění se starší sestrou pražskou, aby se stala dílnou duchů i srdcí pro všechny syny a dcery našeho národa toužící po pravém vzdělání a aby vysílala ze svých síní pracovníky nadšené činorodou láskou k národu a prodchnuté vůlí sloužiti zemi a státu, jenž ji vytvořil.“ Rozkvětu univerzity se však do cesty postavily totalitní režimy – nacistický a komunistický –, jejichž perzekuce jí stály svobodu i životy studentů a profesorů. K původním idejím se univerzita mohla vrátit až po roce 1989 a v konkurenci českých i evropských institucí dělá čest památce svých zakladatelů.

Averzní stranu medaile věnoval zkušený medailér MgA. Martin Dašek právě T. G. Masarykovi a Karlu Englišovi. Jejich busty symetricky odděluje datum založení univerzity. Vyvážená kompozice reverzní strany pak představuje současných devět fakult Masarykovy univerzity a je uzavřena charakteristickou siluetou Brna.

Nedílnou součástí každé medaile je speciální certifikát pravosti, který vypráví její příběh.
 

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31419-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
leden 2019
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna