Narození dítěte 2017

Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Josefova věž na Kleti proof

Cena (včetně DPH) 13 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 30889-611

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 558

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Rozhledny

Ptačí perspektiva láká člověka od nepaměti. A protože mu nebyla dána křídla, využívá k pozorování nekonečné horizonty rozhleden. V České republice jsou tyto stavby přímo fenoménem – nejen kvůli své četnosti a architektonické výjimečnosti, ale především díky nádherným přírodním scenériím, které naše vlast k potěše oka nabízí. Právě rozhlednám věnovala Česká mincovna sběratelskou sérii, v jejímž rámci letos představuje již druhý exemplář – medaili Rozhledna Josefova věž na Kleti z ryzího zlata.

Rozhledna Kleť, zvaná Josefova věž, se nachází na nejvyšší hoře chráněné krajinné oblasti Blanský les ve výšce 1083 m. n. m. v okrese Český Krumlov. Zbudování vyhlídkové věže inicioval majitel zdejšího panství a zapálený cestovatel, kníže Josef Jan Schwarzenberg,jehož jméno rozhledna nese. Projekt v letech 1822-1825 svěřil Janu Sallabovi a 18 metrů vysoká kamenná stavba ho vyšla na 5,5 tisíce zlatých. Nejprve ji využívali pouze vybraní hosté a knížecí návštěvy, veřejnosti byla zpřístupněna až od druhé poloviny 19. století.

V roce 1872 přibyl k věži domek pro hajného, v roce 1925 byl přestavěn na Tereziinu horskou chatu, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenbergu. Posléze zde byly vybudovány dva vysílače a hvězdárna. V zimě i v létě lze k návštěvě rozhledny využít 1 752 metrů dlouhé lanovky. V letech 2008 a 2009 byla rozhledna rekonstruována. Nabízí pohled na Třeboňskou a Českobudějovickou pánev, Novohradské hory, část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi a za příznivého počasí i rakouské Alpy s masivem Dachsteinu.

Autorem výtvarného návrhu je nadaný medailér Luboš Charvát, který ozdobil averz vydařenou plastikou Josefovy věže spolu s Tereziinou chatou. Reverzu pak dominuje panoramatický pohled na Šumavu a její známé zeměpisné útvary. Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Josefova věž na Kleti je dostupným a půvabným způsobem, jak zhodnotit své peníze a současně rozšířit numismatickou sbírku o další klenot.

S nákupem doporučujeme neváhat, tato sběratelská medaile je limitována pouhými 500 kusy!

Materiál: Zlato
Váha: 7,78 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 22 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Luboš Charvát
Autor reverzu: Luboš Charvát
Číslo: 30889-611
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: Červenec 2014
Balení: Vínová kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč