Narození dítěte 2017

Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Krásenský vrch proof

Cena (včetně DPH) 13 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 31020-611

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 558

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Rozhledny

Vyhledávaná série Rozhledny od České mincovny dosud prostřednictvím pamětních medailí z ryzího zlata představila pět nádherných staveb. Na konci roku 2015 se po bok rozhleden Žalý, Cvilín, Josefova věž na Kleti, Babylon a Štěpánka zařadila další jedinečná vyhlídková věž – Krásenský vrch. Její majestátnost obzvláště vyniká v lesku špičkové kvality proof zlaté čtvrtuncové medaile.

Základy rozhledny byly položeny na vrchu u obce Krásno v blízkosti Karlových Varů v červnu 1933. Veřejnosti byla stavba zpřístupněna v roce 1935 – veškeré práce tedy probíhaly v období hospodářské krize, a tak není divu, že se realizátoři projektu snažili o maximální snížení nákladů. Při realizaci byl například využit kámen těžený z kopce, na kterém rozhledna stojí – na jedné jeho straně tak vznikl malý lom. Při těžbě pomáhaly dělníkům také místní děti. V období německé okupace se rozhledně říkalo „Adolf Hitlerwarte“ nebo také počeštěle „Hitlerka“, a snad také proto nebyla po druhé světové válce téměř vůbec udržována a postupně chátrala. Rekonstrukce se dočkala až v devadesátých letech 20. století díky potomkům iniciátorů původní stavby.

Josef Oplištil je autorem mnoha českých medailí a mincí. Jeho um a neotřelé pojetí tématu můžeme obdivovat také na zlaté čtvrtuncové medaili Rozhledna Krásenský vrch. Averzu i reverzu dominuje spirálovitá stavba, jejíž předlohou byla dle všeho Babylonská věž. Neobvyklé vnější schodiště se na rubu stává součástí zjednodušené krajiny, ze které vystupují jména vrcholů Slavkovského lesa: „LYSINA“, „VLADAŘ“ a „PODHORNÍ VRCH“. V pozadí je scéna ohraničena nápisy „KRUŠNÉ HORY“ a „KLÍNOVEC“. Lícová strana je věnována obdobnému motivu s názvem medaile „ROZHLEDNA KRÁSENSKÝ VRCH“ a značkami autora i České mincovny. Medaile z ryzího zlata o hmotnosti jedné čtvrtiny unce přímo vyzývá k zušlechtění Vašich sbírek dalším klenotem z oblíbené série. Uložte své finanční rezervy s rozumem a grácií!

Materiál: Zlato
Váha: 7,78 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 22 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu: MgA. Josef Oplištil
Číslo: 31020-611
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: Prosinec 2015
Balení: Vínová kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč