Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Vartovna proof

Cena (včetně DPH)
12 950 Kč
503 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31222-611
Sběratelská série


Rozhledny

Od roku 2014 představovala Česká mincovna prostřednictvím série zlatých pamětních medailí ty nejkrásnější a nejzajímavější rozhledny naší vlasti. V roce 2018 vychází dvanáctá a poslední ražba – zdobí ji moravská Vartovna.

Rozhledna stojící na stejnojmenné valašské hoře nabízí pozoruhodný výhled do krajiny. Z jejího vrcholu je možné spatřit Zlín, Lysou horu, Vizovickou vrchovinu, Hostýnské a Vsetínské vrchy, Javorníky, Chřiby a Beskydy, ale i slovenské pohoří Malá Fatra či dokonce majestátní Tatry. Zajímavostí je, že na území Slovenska má rozhledna svou sesterskou stavbu – obě byly otevřeny v roce 2009, obě se nacházejí v nadmořské výšce 651 metrů a spojuje je síť naučných stezek. Podobná je i jejich historie. Moravská Vartovna sloužila jako strážní hora, kde se zapalovaly výstražné ohně viditelné z širokého okolí, a slovenská Tlstá hora nesla rakousko-uherskou rozhlednu, která sloužila k vojenským účelům.

Obě strany medaile, jejímž autorem je zkušený medailér Mgr. A. Jan Hásek, jsou věnovány nevšední železobetonové konstrukci rozhledny ve tvaru spirály s točitým schodištěm. Averzní strana předkládá stavbu v celé její kráse a reverz nese detailní pohled na komplikované stavební řešení tubusu.

Sběratelé si svou sbírku všech dvanácti rozhleden mohou uložit do luxusní dřevěné etue.
 

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslo
31222-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
2018
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna