Vyhrajte zlaté mince Český lev
Soutěž o zlato na našem FB

Zlatá čtvrtuncová mince Arnošt z Pardubic - první česká korunovace českého krále proof

Cena (osvobozeno od DPH)
11 950 Kč
467 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75308-611


Orientační výkupní cena 11 353 Kč

Karel IV. je takřka bezvýhradně považován za největšího Čecha všech dob. Četné skutky, které mu zajistily přízvisko Otec vlasti, by však nebyly možné bez přičinění muže stojícího po jeho boku. Byl jím Arnošt z Pardubic, kterému vzdává hold čtvrtuncová zlatá mince České mincovny.

Arnošt pocházel z rodu pánů z Pardubic a do dějin vstoupil jako první český arcibiskup. Během studií v Broumově, Bologni a Padově získal vynikající vzdělání a byla to právě Itálie, kde se seznámil s budoucím Karlem IV. Stal se jeho rádcem a důvěrným přítelem a roku 1347 – tedy před 670 lety – ho korunoval českým králem. Korunoval rovněž královu manželku Blanku z Valois. Nejednalo se o jen tak ledajaký ceremoniál – Arnošt z Pardubic byl totiž prvním českým církevním hodnostářem, kterému papež udělil právo korunovat české krále (do zřízení pražského arcibiskupství korunoval české krále arcibiskup mohučský). To však není vše, co Arnošta s Lucemburkem pojilo – za jeho přítomnosti vysvětil základní kámen katedrály svatého Víta, v době nepřítomnosti krále spravoval celou zemi, stal se jeho diplomatem a významnou měrou přispěl k založení Karlovy univerzity, kde pak působil jako kancléř. Podle historických pramenů byl vysoký, krásný, ušlechtilý a štědrý. Měl mimořádný rozhled a byl vynikajícím řečníkem. Ódy na něj pěl i jeho přítel Francesco Petrarca, renesanční spisovatel a básník, a měl velkou šanci stát se papežem.

Motivem reverzní strany mince se stala památná česká korunovace. „Prostovlasý klečící Karel IV. je otočen zády, protože v tomto vrcholném okamžiku nemá hlavní roli. Ta náleží arcibiskupovi, zastupujícímu boží moc,“ vysvětluje autor mince ak. soch. Michal Vitanovský a dodává, že Arnoštova tvář vychází z busty umístěné ve svatovítské katedrále. „Důraz na český charakter scény obstarává Svatováclavská koruna a patří sem také oba erby. Levý náleží pražskému biskupství, pravý pánům z Pardubic,“ pokračuje medailér. Kompozici reverzu doplňují dvě gotické kružby a opis ARNOŠT Z PARDUBIC – PRVNÍ ČESKÁ KORUNOVACE ČESKÉHO KRÁLE. Averzní strana mince patří nominální hodnotě 10 DOLLARS (NZD), jménu a portrétu královny Alžběty II. a roku emise 2017 – tedy atributům poskytovatele licence pro vydávání mincí České mincovny, kterým je ostrov Niue. „Horizontální sestava lomených oblouků pak připomíná nejen vládnoucí sloh doby, ve které arcibiskup žil. Navozuje také komplikovanou cestu, ne nepodobnou bludišti, vedoucí k nejvyššímu stupni moci. Ten zastupuje prázdný trůn, mocenský vrchol, který láká každého, kdo má dostatečnou ctižádost a víru ve vlastní schopnosti,“ uzavírá Michal Vitanovský.

Mince věnovaná jedné z nejdůležitějších postav našich dějin vychází v nákladu pouhých 200 kusů.

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
75308-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
září 2017
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD