Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO INVESTORY
  3. Investiční zlato
  4. Zlatá čtvrtuncová mince Karol Dobiaš proof
Zpět

Zlatá čtvrtuncová mince Karol Dobiaš proof

Cena (osvobozeno od DPH)
11 950 Kč
465 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75118-611

Orientační výkupní cena
11 353 Kč

Československé fotbalové legendy

Úspěch československých fotbalistů na Mistrovství Evropy v Bělehradě roku 1976 byl naprosto fenomenální. Dokonalý soulad našich hráčů ze soutěže postupně vytěsnil všechny nebezpečné soupeře. Útok i obrana předvedly mistrovský koncert, jímž vyřadily nejprve Sověty, posléze v semifinále Nizozemce a ve finále i úřadující mistry Evropy a světa Němce. V obraně se tehdy objevila výrazná hvězda fotbalového nebe – Karol Dobiaš. Za jeho celoživotní přínos národní kopané mu náleží krásná pocta ve formě zlaté čtvrtuncové mince 10 NZD od České mincovny.

Obrana Karola Dobiaše vynikala rychlostí a útočností, proto na sebe první liga nenechala dlouho čekat. Nejprve posílil Spartak Trnava, s nímž pětkrát dosáhl titulu mistra ligy a třikrát získal Československý pohár. Po jedenácti letech opustil Karol Slovensko a roku 1977 přestoupil na tři roky do Bohemians Praha. Po roce 1980 přijal zahraniční angažmá v Belgii. Na česká hřiště se vrátil až v roli trenéra, a to v Bohemians Praha, Hradci Králové, Zbrojovce Brno a ve Spartě Praha, s níž podvakrát získal mistrovský titul. Mezi nejúspěšnějšími okamžiky jeho fotbalové kariéry se kromě již zmíněného vítězného ME v Bělehradu roku 1976 skví také účast na MS 1970 v Mexiku. V československém dresu odehrál celkem 67 zápasů a vsítil šest míčů. V první lize se objevil v 344 zápasech, během nichž se zapsal 20 góly.

Výrazné rysy obličeje tohoto velkého sportovce nádherně vynikly v podobě plastiky na reverzu Smart mince z ryzího zlata o hmotnosti jedné čtvrtiny trojské unce. Pro Českou mincovnu ji zpracoval vynikající výtvarník MgA. Petr Horák a doplnil ji jménem a podpisem hráče s nápisem MISTR EVROPY 1976 BĚLEHRAD. Jednotlivé mince této úspěšné řady se stanou chloubou sbírek vášnivých sportovních fanoušků i sběratelů atraktivních moderních ražeb.

Averz mince je tvořen atributy emitenta a motivem fotbalového míče ve tvaru srdce – symbolem Nadace fotbalových internacionálů, jejímž prostřednictvím podpoří část výdělku z prodeje mincí naše bývalé fotbalové mistry! Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

 

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
75118-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
říjen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD