1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Zlatá investiční mince 1/4 Oz 25 NZD Star Wars C3PO proof
Zpět

Zlatá investiční mince 1/4 Oz 25 NZD Star Wars C3PO proof

Cena (osvobozeno od DPH)
13 950 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84121-651


Hrdinové Star Wars

Mezi hlavními postavami vesmírné ságy Star Wars se nenacházejí jenom lidé, ale také řada mimozemšťanů a robotů, takzvaných droidů. První z oblíbené dvojice mechanických hrdinů – R2 D2 – již svou pamětní ražbu z drahého kovu získal a teď je řada na jeho kamarádovi. Protokolární droid C 3PO, jehož hlavním poznávacím znamením je zlaté šasi, se stal motivem zlaté mince.

Postavu C-3PO ztvárnil Brit Anthony Daniels. Zpočátku ho role bázlivého robota trpícího úzkostnými stavy nelákala. Přesvědčil ho až propracovaný scénář spolu s prvními kresbami kostýmu, který měl obléknout – byl inspirovaný legendárním němým expresionistickým filmem Metropolis z roku 1927. Kostým robota Danielsovi na první pohled nedal mnoho příležitostí projevit herecký talent – jeho tvář byla totiž neustále skryta za neprůhlednou maskou bez jakékoli mimiky. O to více však vynikl hercův britský přízvuk spolu s jeho zkušenostmi mima, které mu umožnily věrně napodobit mechanické pohyby. Když se pak Hvězdné války staly celosvětovým fenoménem, bylo jasné, že nezůstane u jednoho dílu. Sága v současnosti čítá 9 celovečerních filmů, několik dalších snímků a televizních seriálů, přičemž C-3PO v podání Anthonyho Danielse se objevil ve všech z nich.

Hlavním motivem reverzní strany mince je hned první scéna z prvního filmu z roku 1977 – droidi C 3PO a R2-D2 procházejí koridorem na hvězdné lodi, která je pod útokem zlovolného Impéria. Emitentem mince je tichomořský ostrov Niue, a averzní strana ražby proto nese jeho atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., rok vydání mince 2017 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD). Reliéf oficiálně licencované mince je dílem výtvarného kolektivu New Zealand Mint.

Součástí každé emise je dřevěná krabička, která minci nejen ochrání, ale také elegantně vystaví.
 

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84121-651
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
2017
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD