1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Zlatá investiční mince 1/4 Oz Star Wars princezna Leia proof
Zpět

Zlatá investiční mince 1/4 Oz Star Wars princezna Leia proof

Cena (osvobozeno od DPH)
13 950 Kč
542 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84116-651


Orientační výkupní cena 10 463 Kč

Hrdinové Star Wars

„Pomoz mi, Obi-Wane Kenobi. Jsi má jediná naděje.“

Každý fanoušek Hvězdných válek tuto větu zná. Osobou prosící o pomoc starého generála není nikdo jiný než princezna Leia Organa, odhodlaná členka Aliance rebelů, které patří další zlatá pamětní mince z cyklu inspirovaného vesmírnou ságou Star Wars.

Diváci se s princeznou ze vznešeného alderaanského rodu poprvé setkali na diplomatické lodi pod palbou křižníku Impéria. Plavidlo však převáželo ještě něco důležitějšího než členku královské rodiny. V držení princezny se totiž nacházely ukradené plány Hvězdy smrti, vesmírné stanice schopné zničit celé planety. Přestože byla Leia zajata, podařilo se jí schémata ukrýt do palubního astromecha – servisního droida s označením R2-D2 – spolu s holografickým vzkazem pro bývalého mistra řádu rytířů Jedi. Droid se dostal na pouštní planetu Tatooine, kde se setkal nejen s generálem Kenobim, ale také s Lukem Skywalkerem. Princezna Leia tak uvedla do pohybu řetěz událostí, které sice zničily její milovanou planetu Alderaan, ale také ji seznámily s Hanem Solem, odhalily pravdu o její minulosti a ve výsledku ukončily hrůzovládu císaře Palpatina.

Výtvarná podoba oficiální licencované mince je dílem kolektivu Novozélandské mincovny. Reverzní strana zachycuje jeden z úvodních momentů čtvrté filmové epizody – princezna Leia vkládá do paměti R2-D2 tajné plány a s nimi i budoucnost celého povstání. Averzní strana patří atributům emitenta mince, tichomořského ostrova Niue: jménu a profilu královny Alžběty II., letopočtu vydání mince 2016 a nominální hodnotě mince 25 DOLLARS (NZD).

Nedílnou součástí každé emise je elegantní etue se speciálním mechanismem, který slouží k vystavení mince.

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84116-651
Emisní náklad
500 ks
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD