Zlatá investiční mince 100dukát Václava IV. stand

Cena (osvobozeno od DPH)
414 875 Kč
16 105 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75068-611


Orientační výkupní cena 394 131 Kč

Investiční mince ve váze 100dukátu

Česká mincovna pro letošní jaro připravila další unikátní projekt – zlatou investiční minci s nominálem 250 NZD v hmotnosti 100dukátu. Tématem výjimečné emise je představitel významného rodu Lucemburků, syn Karla IV. a Anny Svídnické, český a římský král Václav IV.

Pro návrh mince z ryzího zlata byl Českou mincovnou osloven přední český medailér, jehož přirozená inklinace k historickým motivům je patrná z precizního zpracování obou stran. Averzu dominuje portrét Václava IV. a jeho proslulý znak, ledňáček ve věníku. Původně byli údajně ve znaku dva ledňáčci, dotýkající se jemně zobáčky, později byl užíván znak s ledňáčkem jedním. Ten symbolizuje věrnou lásku, dokáže prý uchránit před bleskem, množit skryté poklady a tišit bouře. Věník je osuška svázaná do uzlu a je znakem lazebnického cechu a prastarým emblémem lásky. Tyto symboly jsou na přední straně mince doplněny životopisnými daty vladaře. Reverz je vyzdoben taktéž Václavovým znakem, portrétem královny Alžběty druhé, vyraženým nominálem 250 NZD a emitentem Niue Island.

Po odchodu Otce vlasti na věčnost získal trůn starší z jeho dvou synů Václav IV. I přes získané vzdělání jej vladařské povinnosti příliš nezajímaly a upřednostňoval své záliby, především lov zvěře. Proti němu stála jak česká šlechta, tak i jeho bratr Zikmund, četné spory vyvolal také s církví v souvislosti se svým sympatizováním s reformátory a vydáním Kutnohorského dekretu. Během jeho panování postihly nejen České království, ale také celou Evropu, zlé časy. Šířil se mor a kraj ohrožovali zloději a loupeživí rytíři. Prostý lid ztrácel důvěru v církev, v níž zuřily mocenské boje a kněží, mniši a papežové místo svého poslání pouze hromadili majetek či ožebračovali věřící prodejem odpustků. Toto období vyvrcholilo husitskými válkami, jichž se Václav IV. nedožil, zemřel totiž v roce 1419.

Investice mají mnoho rozměrů a peníze lze uložit řadou způsobů. Ovšem dát svým finančním rezervám jistotu udržitelné hodnoty nebo dokonce jejího navýšení mnoho z nich nedokáže. Drahé kovy jsou proto odpradávna sázkou na jistotu a umělecky zpracované zlato je pak velmi rafinovanou kombinací promyšlené investice a rozvoje ušlechtilé sběratelské vášně. Náklad zlaté investiční mince 250 NZD 100dukát Václava IV. je striktně limitován pouhými 50 kusy.

Materiál
Zlato
Váha
348,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
65 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslo
75068-611
Emisní náklad
50 ks
Datum emise
květen 2014
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
250 NZD