1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Zlatá mince 1/40 Oz Britannia UK 2017 proof
Zpět

Zlatá mince 1/40 Oz Britannia UK 2017 proof

Cena (osvobozeno od DPH)
1 990 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84144-651


Royal Mint BR17G40

Zlatá investiční mince Britannia, která je chloubou britské královské mincovny Royal Mint, se poprvé objevila roku 1987. V roce 2017 slaví 30. narozeniny, a tak vychází speciální varianta o hmotnosti jedné čtyřicetiny trojské unce.

Velká Británie proslula silnými ženami. Stačí vzpomenout icenskou královnu Boudicu, která vedla keltské povstání proti římským nájezdníkům, tudorovskou královnu Alžbětu I., která porazila nepotopitelnou španělskou Armadu, hannoverskou královnu Viktorii, která ze své země učinila průmyslovou supervelmoc, nebo současnou windsorskou královnu Alžbětu II., která je nejdéle vládnoucím panovníkem v dějinách své země. Není proto divu, že také alegorické zosobnění Velké Británie má podobu ženy – je jí bohyně Britannia, která již dva tisíce let opatruje svůj národ a dodává mu sílu. Protože se jedná o silný symbol, který znají lidé po celé planetě, stala se Britannia hlavním motivem britských investičních mincí.

Na reverzní straně zlaté mince se nachází Britannia v plné zbroji – v rukou drží trojzubec a štít, na hlavě má korintskou přilbu a její tělo je stylizováno do podoby mapy britských ostrovů. Kompozici doplňuje vlajka Velké Británie a v pravé části reverzu se nachází ještě jubilejní mincovní značka – trojzubec s číslovkou 30. Autorem výtvarného návrhu, ve kterém dostává tradiční symbol moderní pojetí, se stal mladý designér Louis Tamlyn. Averzní strana mince je pak věnována atributům emitenta – tj. profilu královny Alžběty II., textu „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotě 50 PENCE (GBP).

Nejmenší zlatá mince z jubilejní produktové řady je uložena do speciálního balení, jehož součástí je brožurka v anglickém jazyce, která přibližuje historii Britannie i mince, jež jí vzdává hold.

Materiál
Zlato
Váha
0,8 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
8 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84144-651
Emisní náklad
7500 ks
Balení
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano