Narození dítěte 2017

Zlatá mince 10000 Kč 2015 Jan Hus stand

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21508-650

Realizací mince s nominální hodnotou 10 000 Kč se může pochlubit mladý sochař a medailér Jakub Orava, jenž tímto počinem rozšířil své umělecké portfolio o velkolepý numismatický klenot. Neobvyklým návrhem se mu podařilo zaujmout komisi včetně odborných poradců ThDr. Jiřího Vaníčka z Církve československé husitské a prof. PhDr. Marie Bláhové, CSc., z Filosofické fakulty University Karlovy. Společně mu udělili první cenu v soutěži České národní banky a počátkem července se sběratelé a investoři dočkali dlouho očekávané emise z ryzího zlata vydané u příležitosti 600. výročí upálení mistra Jana Husa, kterou nyní s hrdostí představuje Česká mincovna.

Jan Hus se do Kostnice vypravil již na podzim roku 1414, aby se zúčastnil koncilu konaného za účelem definitivního řešení papežského schizmatu. Cesta se mu však stala osudnou – byl zajat a uvržen do žaláře. Odmítl nabídku odvolání, za což byl zbaven kněžského stavu a předán světskému soudu k vynesení rozsudku. Ten byl velmi nemilosrdný a nakázal dne 6. července 1415 Jana Husa upálit na hranici za městem jako kacíře. Mistrův popel byl poté vsypán do Rýna, aby bylo znemožněno uctívání jeho ostatků. Husovo poselství však navzdory snahám církve nevyhaslo, naopak došlo k posílení reformních snah a jeho silný odkaz zní naléhavě i po několika staletích.

Averzu 10 000Kč mince z ryzího zlata vévodí rukopis Mistra Jana Husa s velkým křížem, jehož plocha poskytla prostor pro vkusné umístění nominálu 10 000 Kč a nápisu ČESKÁ REPUBLIKA. V horní části kompozice se pak nacházejí ještě tři české zemské znaky. Reverzní strana překvapuje odvážným, graficky čistým pojetím, jemuž dominuje charismatická figurální plastika Jana Husa doplněná nápisy MISTR JAN HUS a letopočty 1415–2015. Originální umělecké dílo dává tušit významný investiční potenciál – uložte si své finanční rezervy bezpečně a radujte se z nového pokladu v numismatické sbírce!

Materiál: Zlato
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 34 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: Jakub Orava
Autor reverzu: Jakub Orava
Číslo: 21508-650
Emisní náklad: 2100 ks
Datum emise: Červenec 2015
Balení: Červená plastová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 10 000 Kč
Nákupní košík 0 Kč