Zlatá mince 10000 Kč 2019 Zavedení československé měny proof

Cena (osvobozeno od DPH)
36 490 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21902-611


Orientační výkupní cena Na dotaz

Pamětní mince České národní banky s nominální hodnotou 10 000 Kč připomínají ta nejvýznamnější státní jubilea. V roce 2019 jsou zlaté mince vyražené v mimořádné kvalitě proof věnovány 100. výročí zavedení československé měny.

Se vznikem československé koruny je neodmyslitelně spjato jméno Aloise Rašína, našeho prvního ministra financí. Jeho měnová reforma položila základ měnové stabilizace republiky. V jejím rámci byly v noci z 25. na 26. února 1919 hermeticky uzavřeny hranice a v době od 3. do 9. března bylo provedeno okolkování v té době stále platných rakousko-uherských bankovek, které občané nového státu museli povinně předložit. Důvod byl jednoduchý – rakouská banka tiskla a uváděla do oběhu další a další bankovky, a pokud by nová republika svou měnu neoddělila, hrozilo by jí vážné nebezpečí inflace. Polovina okolkované hotovosti pak zůstala v oběhu a polovina byla zadržena jako nucená státní půjčka. I když bylo toto opatření bolestivé, nakonec se ukázalo jako prozíravé. Středoevropské státy, které prováděly emise nových bankovek a doufaly, že tím zamezí krachu státních financí, svůj bankrot pouze oddálily…

Okamžik vzniku československé měny kolkováním bankovek připomínají obě strany výtvarného návrhu medailéra MgA. Josefa Oplištila, který zvítězil v soutěži České národní banky. Reverzní straně mince vévodí kolek v hodnotě 1 K, který je vytržen z archu zobrazeného na averzní straně mince. Nápaditý reliéf obzvláště vyniká v kontrastu s leštěnou mincovní plochou.

Výhradním výrobcem mincí České národní banky je jablonecká Česká mincovna.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Číslo
21902-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
březen 2019
Balení
Červená plastová etue s logem ČNB
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
10 000 Kč