Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO INVESTORY
  3. Investiční zlato
  4. Zlatá mince Dobytí Berlína Rudou armádou proof
Zpět

Zlatá mince Dobytí Berlína Rudou armádou proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 750 Kč
224 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75106-611

Orientační výkupní cena
5 463 Kč

Konec druhé světové války

Letos si celý svět připomíná velké výročí – od konce 2. světové války uplynulo dlouhých 70 let. Konec však nepřišel naráz, proběhl formou dílčích událostí, které se svým významem nesmazatelně zapsaly do dějin. Čtyři z nich ve formě mimořádné série mincí z ryzího zlata s názvem Konec druhé světové války představuje v tomto jubilejním roce Česká mincovna. Po Osvobození Osvětimi a Bitvě o Iwo Jimu je pro vaše numismatické kolekce připravena další lahůdka – zlatá Smart mince 5 NZD Dobytí Berlína Rudou armádou.

V době, kdy se Stalinova vojska blížila k srdci Třetí říše, vrcholil jeden z nehrůznějších konfliktů historie. Po bleskovém postupu sovětských vojsk směrem k Německu čekala Berlín osudná řež 25. dubna. Během čtyř dnů krutých bojů byla dobyta většina města – 29. dubna Rudá armáda obsadila ministerstvo vnitra a den nato zaútočila na Říšský sněm. V té chvíli bylo rozhodnuto a Hitler musel přiznat svou porážku. Po poledni dne 30. dubna si společně s manželkou Evou vzal život. V tentýž den v deset hodin večer vztyčili dva z rudoarmějců na kupoli Reichstagu sovětskou vlajku. Na to reagoval Joseph Goebbels pokusem o zastavení palby. Marně. Stalin byl pevně rozhodnut přimět pokořenou mocnost k bezpodmínečné kapitulaci. Goebbels své snahy vzdal. S manželkou nejprve otrávili své děti a pak spáchali sebevraždu. Boje ukončil až 2. května generál Weidling. Ten nařídil berlínské posádce, aby se vzdala, a ukončil tak nejkrvavější kapitolu novodobých dějin. 7. května v Remeši podepsalo německé velení se západními spojenci kapitulační akt. Následujícího dne byl akt signován v Berlíně se zástupci Sovětského svazu a západních velmocí. 8. květen pak vešel do historie jako konec 2. světové války v Evropě.

Přestože bitva o Berlín přinesla nejlepší možný výsledek, její bilance je děsivá – půl milionu padlých vojáků na straně Rudé armády. Ztráty Němců byly však ještě vyšší – celý milion mužů a nespočet berlínských civilistů. Dobytí Berlína se stalo pro Stalina největším vojenským triumfem a pro obyvatele osvobozených zemí pak největším zadostiučinění za léta útrap. Česká mincovna tuto tematiku zpracovala do podoby poutavé Smart mince z ryzího zlata, kterou pro ražbu připravil znamenitý medailér Jakub Orava. Ikonický výjev na averzu spolu s nápisem DOBYTÍ BERLÍNA – KUPOLE REICHSTAGU 30. DUBNA 1945 je přehlídkou jeho mladého talentu, jež dodá vysokou uměleckou hodnotu vašim vytříbeným sbírkám.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jakub Orava
Autor reverzu
Jakub Orava
Číslo
75106-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
duben 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD