Lidice a Ležáky

Zlatá mince Maxipes Fík proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 950 Kč
226 €
Stav skladu
Skladem
Číslo
75131-611
Sběratelská série

Orientační výkupní cena
5 653 Kč
Získáte 238 ibodů

Večerníček slaví 50 let

Emise zlaté mince 5 NZD od České mincovny připomíná krásné pohádkové dvouvýročí. V roce 2015 totiž televizní Večerníček slaví rovných 50 let a oblíbenému Maxipsu Fíkovi je letos čtyřicet. Mince ze zlata je nádhernou upomínkou na večery strávené v jejich společnosti a také oslavou českého filmového umu proslulého nápaditostí, profesionalitou a typickým humorem.

Maxipes Fík je původní český animovaný večerníček, který baví malé i velké od roku 1975. Osobitý scénář k němu napsal Rudolf Čechura, výtvarnou podobu mu dal Jiří Šalamoun a hudbu složil Petr Skoumal. Hlas Fíkovi i ostatním hrdinům propůjčil jedinečný Josef Dvořák. Celkem byly natočeny dvě série, Maxipes Fík v roce 1975 a Divoké sny Maxipsa Fíka o tři roky později. Každá z nich čítá 13 veselých dílů, jež vypráví příhody holčičky Áji a jejího přerostlého psího kamaráda.
 

Toho přinesl domů jako štěně Ájin tatínek a pojmenoval ho Rek. To se však malé Áje špatně vyslovovalo a Reka proto přejmenovali na Fíka. Pejsek rostl jako o závod, zanedlouho mu byla malá nejen krabice, ale i bouda. Zastavil se až v momentu, kdy vypil celý sud piva. A protože se naučil mluvit, bylo o vtipné zápletky postaráno.

Nezaměnitelnou grafiku Jiřího Šalamouna upravila do podoby výjimečné mince výtvarnice Irena Hradecká, DiS. Reverz nese veselý výjev, jemuž dominuje Maxipes Fík v bačkorách doprovázený svou milovanou kamarádkou Ájou na výpravě do přírody. Averz patří atributům emitenta a nominální hodnotě 5 NZD. Uložte si nestárnoucí vzpomínky ve formě umělecky zpracovaného zlata do svých sbírek, či založte první hodnotné kolekce malým numismatikům.
Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75131-611
Emisní náklad
250 ks
Datum emise
srpen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD