Narození dítěte 2017

Zlatá mince Víla Amálka proof

Cena (osvobozeno od DPH) 5 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 75145-611

Orientační výkupní cena: 5 653 Kč více

Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 238

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.

Večerníček slaví 50 let

Kdybyste měli zavzpomínat na své první dětské hrdiny, rozhodně by se mezi nimi objevila některá z animovaných postaviček. A v mnoha případech by jistě padla volba na večerníčkovou hrdinku vílu Amálku. Není se čemu divit, půvabné stvoření zrozené z mlhy bylo opravdu neobyčejně okouzlující. Děvčata si po jejím vzoru pletla pomněnkové věnečky do vlásků, chlapečci propadali při pohledu na křehkou krásku prvním platonickým zamilováním. Nestárnoucí lesní panenka slaví již 40 let a patří jí proto exkluzivní emise zlaté Smart mince 5 NZD ve špičkové kvalitě proof od České mincovny.

Oblíbený kreslený seriál měl premiéru roku 1975 a ihned si získal srdce dětských diváků. Amálka se narodila z mlhy, prohlédla se ve studánce, zjistila, jak je krásná, a vydala se vstříc nádherným dobrodružstvím, během nichž pomáhala kamarádům a těšila je svým tanečkem. Na svých cestách se setkává s beránkem Kudrnou, loupežníkem Vešmyškou, mužíkem Trnečkem, oříškovým panáčkem, vodníkem Kebulem, Kordulkou, Širokou bábou a dalšími, které tak dokonale vykreslil spisovatel Václav Čtvrtek.

Večerníčku bylo natočeno celkem třináct dílů a za jejich úspěchem stál zkušený tým. Režisér Václav Bedřich, jenž předtím vdechl život Makové panence, Maxipsu Fíkovi či Bobovi a Bobkovi, si práci na novém večerníčku skutečně užil. Vílu Amálku nejen režíroval, ale také sám nakreslil. Příběhy podkresluje znamenitá hudba Jiřího Kolafy a světem vílích kouzel nás svým nezaměnitelným hlasem provází Jiří Hrzán. Pro tehdy Československou televizi vyrobil Říkání o víle Amálce Krátký film, Studio bratři v triku.

Ryzímu zlatu ve formě Smart mince 5 NZD motiv malé víly mezi jeřabinovým větvovím nesmírně sluší. Jeho autorkou je talentovaná medailérka Irena Hradecká, DiS. Víla Amálka otevírá atraktivní sběratelskou sérii, jež vzniká při příležitosti 50. výročí Večerníčku. Hravá umělecká dílka jistě osvěží vaše hýčkané sbírky, či poslouží jako originální výzva k založení prvních numismatických kolekcí!

Materiál: Zlato
Váha: 3,49 g
Ryzost: 986 / 1000
Průměr: 20 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu: Irena Hradecká, DiS.
Číslo: 75145-611
Emisní náklad: 250 ks
Datum emise: Březen 2015
Balení: Zlatá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 5 NZD
Nákupní košík 0 Kč