Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Zlatá mince 5000 Kč 2014 Jizerský most na trati Tanvald - Harrachov proof

Cena (osvobozeno od DPH)
19 950 Kč
776 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21407-611

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Česká národní banka oživila v roce 2011 další výjimečné stavby naší vlasti – tentokrát se zaměřila na význačné mosty. Zlaté pamětní mince s nominální hodnotou 5000 Kč jsou mimořádně povedenou emisí a skvostem pro vytříbené sběratelské kolekce.

Cyklus Mosty České republiky obsahuje celkem deset zlatých mincí, které připravuje Česká národní banka ve spolupráci s předními českými výtvarníky. Sedmá mince série představuje železniční most na ozubnicové trati Tanvald - Harrachov. Originální návrh zpracoval akademický malíř Vladimír Pavlica, který mistrně vystihl mostní architekturu a použil netradiční kombinace pozitivního a negativního typu písma. Averz nese trojici heraldických zvířat spolu se znaky Tanvaldu a Harrachova a také nápisy Česká republika a Mosty.

Jizerský most nepatří pouze mezi zajímavé architektonické objekty, je navíc spjat se zajímavou historií. Je součástí Jizerskohorsko-krkonošské železniční trati Tanvald - Harrachov. Ta byla vystavěna mezi lety 1899-1902. Jejím úkolem mělo být logistické propojení Liberecka a Jablonecka se západním Slezskem. Od roku 1903 se využívala k exportu textilních produktů do Pruska a také pro import uhlí a surovin pro sklárny ze Slezska. Roku 1945 byl elektrický provoz ukončen a železniční přechod do Polska uzavřen. Trolejové vedení bylo postupně odstraněno a provoz byl zahájen znovu v roce 1963, po rekonstrukci trati Tanvald - Kořenov vedoucí do nově vybudované zastávky Harrachov. Právě úsek Tanvald - Harrachov, který měří 12 km, byl prohlášen v roce 1992 za kulturní památku. Je znám jako "kořenovská Zubačka" nebo "Polubenka" – její součástí je unikátní více než čtyřkilometrová dvoupásová Abtova ozubnice v ose koleje. Toto dochované zařízení napomáhá s překonáním výškového rozdílu o délce 235 metrů s maximálním stoupáním 58 promile, tedy největším v České republice.
Jizerský most, který spojuje Jizerské hory s Krkonošemi, je nejznámější stavbou této trati. Je dlouhý 116,5 metru a vysoký 25 metrů. Tvoří ho ocelová konstrukce a zděné pilíře.

Označení proof znamená zvláštní sběratelskou kvalitu. K ražbě jsou používána speciálně leštěná razidla – mince se pak vyznačuje vysokým leskem pozadí a matnými reliéfy. Musí být uchovávána v plastikových krabičkách či pouzdrech. Valná část sběratelů si do své numismatické sbírky pořizuje alespoň několik kousků s označením proof a to nejen pro zpestření kolekce.

Proof mince z ryzího zlata jsou totiž také krásným způsobem, jak uložit své finanční rezervy.

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu
ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslo
21407-611
Emisní náklad
6800 ks
Datum emise
květen 2014
Balení
Červená plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč