Narození dítěte 2017

Zlatá mince 5000 Kč 2014 Jizerský most na trati Tanvald - Harrachov stand

Cena Klub ČM 14 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21407-650

Mince z ryzího zlata jsou hodnotným a uváženým způsobem, jak uložit své peníze. Na výběr existuje celá řada uměleckých skvostů z drahých kovů a Česká národní banka k nim mezi lety 2011 a 2015 přidává každoročně další dva – zlaté pamětní mince s nominální hodnotou 5000 Kč. Jedinečná série nese název Mosty České republiky a oslavuje deset historicky a architektonicky významných staveb, které v průběhu osmi staletí vznikly na našem území.

Po mostech v Písku, Stříbře, Náměšti nad Oslavou, Praze, Lenoře a Žampachu přišla v květnu roku 2014 řada na Jizerský most. Sedmá medaile této série je také součástí znamenité produkce České mincovny a vnese další cenný střípek národní historie do vašich sbírek. Veřejnou soutěž České národní banky na umělecký návrh zlaté mince vyhrál akademický malíř Vladimír Pavlica výstižným ztvárněním mostní architektury na reverzu a neotřelým využitím dvou typů písma při tvorbě nápisu Jizerský most na Trati Tanvald - Harrachov 2014. Na averzu je vyobrazena trojice heraldických zvířat, znaky Tanvaldu a Harrachova spolu s nápisem Česká republika a názvem cyklu Mosty.

Jizerský most nepatří pouze mezi zajímavé architektonické objekty, je navíc spjat se zajímavou historií. Je součástí Jizerskohorsko-krkonošské železniční trati Tanvald - Harrachov. Ta byla vystavěna mezi lety 1899-1902. Jejím úkolem mělo být logistické propojení Liberecka a Jablonecka se západním Slezskem. Od roku 1903 se využívala k exportu textilních produktů do Pruska a také pro import uhlí a surovin pro sklárny ze Slezska. Roku 1945 byl elektrický provoz ukončen a železniční přechod do Polska uzavřen. Trolejové vedení bylo postupně odstraněno a provoz byl zahájen znovu v roce 1963, po rekonstrukci trati Tanvald - Kořenov vedoucí do nově vybudované zastávky Harrachov. Právě úsek Tanvald - Harrachov, který měří 12 km, byl prohlášen v roce 1992 za kulturní památku. Je znám jako "kořenovská Zubačka" nebo "Polubenka" – její součástí je unikátní více než čtyřkilometrová dvoupásová Abtova ozubnice v ose koleje. Toto dochované zařízení napomáhá s překonáním výškového rozdílu o délce 235 metrů s maximálním stoupáním 58 promile, tedy největším v České republice.
Jizerský most, který spojuje Jizerské hory s Krkonošemi, je nejznámější stavbou této trati. Je dlouhý 116,5 metru a vysoký 25 metrů. Tvoří ho ocelová konstrukce a zděné pilíře.

Kořenovská Zubačka je vyhledávanou turistickou atrakcí nejen pro svou technickou jedinečnost, ale také pro nádherné přírodní scenérie, jimiž vlak po trase projíždí.

Zlatá mince 5000 Kč 2014 Jizerský most na trati Tanvald-Harrachov je další oslavou zručnosti českého národa, ať stavitelské či umělecké, a patří jí přední místo ve vašich vzácných kolekcích.

Materiál: Zlato
Váha: 15,55 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: ak. mal. Vladimír Pavlica
Autor reverzu: ak. mal. Vladimír Pavlica
Číslo: 21407-650
Emisní náklad: 1800 ks
Datum emise: Květen 2014
Balení: Červená plastová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 5 000 Kč
Nákupní košík 0 Kč