Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Zlatá mince 5000 Kč 2014 Železobetonový most v Karviné - Darkově proof

Cena (osvobozeno od DPH)
19 950 Kč
784 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21408-611

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Protože člověk nebyl obdařen schopností létat, musel se naučit dosáhnout míst, která oddělovala vodní plocha či propast, jiným způsobem. Nejprve mu posloužily prosté kmeny, posléze se začal pokoušet o stále složitější konstrukce a v průběhu let se z mostů stala obdivovaná architektonická díla. Mnohá z nich se nacházejí také na území naší vlasti a právě jim Česká národní banka věnovala cyklus deseti zlatých mincí s nominální hodnotou 5000 Kč. Každoročně tak můžete do své sbírky přidat dvě velkolepé mostní stavby ve formě hodnotné investice.

Železobetonový obloukový silniční most je technickou chloubou lázní Karviná-Darkov. Stavba vznikla v roce 1925 za účelem přemostění řeky Olše. Jejím autorem byl inženýr Rabe, význačný vídeňský architekt, jenž použil mimořádné řešení tzv. odlehčeného železobetonového obloukového Vierendeelova nosníku v horním oblouku s prostorově působivým příčným ztužením, které má podobu trojice dominantních vodorovných prutů se střední příčkou. Most se honosí úctyhodnými parametry – délkou 56,5 m, šířkou 9,5 m a výškou oblouku 12,2 m. V roce 1997 byl však téměř zničen stoletou vodou, proto v letech 2003-2004 prošel významnou celkovou rekonstrukcí, jež byla zároveň spojena s úpravou okolních komunikací tak, aby památka sloužila pouze pěším a cyklistům.

Veřejné soutěže na zlatou minci Železobetonový most v Karviné-Darkově se zúčastnilo 22 výtvarníků s 39 sádrovými modely. Komise ve finále pro realizaci zvolila návrh mimořádně nadaného studenta Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou Asamata Baltaeva. Jeho kompozice přesvědčila porotu vyváženým vyobrazením mostu věrně vystihujícím jeho podobu a originálním zobrazením nosníků na averzu. Plastika je doplněna názvem mostu a letopočtem 2014. Reverzu pak dominuje průčelí mostu, název cyklu Mosty České republiky a hodnota nominálu 5000 Kč. Další nádherný sběratelský kousek od České národní banky zpestří vaše kolekce a bezpečně a chytře uloží vaše peníze! 

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Asamat Baltaev
Autor reverzu
Asamat Baltaev
Číslo
21408-611
Emisní náklad
6500 ks
Datum emise
říjen 2014
Balení
Červená plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč