Narození dítěte 2017

Zlatá mince 5000 Kč 2015 Mariánský most v Ústí nad Labem stand

Cena Klub ČM 17 550 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Číslo 21507-650

Majestátní stavba krášlící nejnovější zlatou minci 5000 Kč ze série Mosty České republiky se jmenuje Mariánský most v Ústí nad Labem. Nejmladší a současně poslední z mostů, jež v rámci této kolekce představila Česká národní banka, patří k architektonickým klenotům, které si zvěčnění v ryzím zlatě rozhodně zaslouží.

Mariánský most získal svůj název podle útvaru Mariánské skály a souvisí rovněž s patronkou Ústí nad Labem a místním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Byl zprovozněn pro automobily, chodce, cyklisty a vozíčkáře v červenci roku 1998, čtyři roky poté, co bylo o stavbě rozhodnuto. Důvodem bylo kapacitně nedostatečné přemostění Labe ve městě, jež v té době zajišťoval jeden most železniční a jediný most silniční. Návrhu mostu se zhostila architektonická kancelář Roman Koucký. Ta se se zadáním vytvořit nejen prosté spojení dvou břehů, ale především architektonickou dominantu města vypořádala úžasným způsobem. Stavba získala tvar asymetrického zavěšeného mostu o dvou polích o rozpětí 123,5 a 55,5 m s dvojicí pylonů vysokých 60 m. Celková výška mostu nad základovou deskou pak činí 75 m. Pylony nesou tvar geometricky stylizovaných trojcípých hvězd, jejichž konce jsou zakřiveny do prostoru nad mostovkou. Lana Mariánského mostu vybíhají pouze na jednu stranu. Takové řešení nenabízí žádný jiný český most, je proto velkou výzvou seznámit se s ním prostřednictvím krásné zlaté mince 5000 Kč.

Zpracování motivu mostu bylo velmi atraktivním tématem pro celou řadu českých medailérů, kteří do soutěže České národní banky zaslali celkem 37 modelů. Komise pak spolu s odbornou poradkyní pro tuto sérii, Ing. arch. Evou Dvořákovou, rozhodla o realizaci návrhu Vojtěcha Dostála, DiS. Zajímavá, vyvážená a sladěná kompozice obou stran dala vzniknout nádhernému numismatickému kousku. Averz zachycuje originální pohled na most a Mariánskou skálu, česká heraldická zvířata, nominál 5000 Kč, nápis ČESKÁ REPUBLIKA a název série MOSTY. Reverz zdobí další pohled na most, letopočet 2015 a nápis MARIÁNSKÝ MOST V ÚSTÍ NAD LABEM. Poslední zlatá mince 5000 Kč ze série Mosty uzavře úžasnou kolekci a zhodnotí vaši numismatickou sbírku po finanční i estetické stránce!

Materiál: Zlato
Váha: 15,55 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Vroubkovaná
Autor averzu: Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu: Vojtěch Dostál, DiS.
Číslo: 21507-650
Emisní náklad: 2500 ks
Datum emise: Říjen 2015
Balení: Červená plastová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 5 000 Kč
Nákupní košík 0 Kč