Narození dítěte 2017

Zlatá mince 5000 Kč 2016 Bezděz proof

Cena (osvobozeno od DPH) 18 950 Kč
Cena Klub ČM 18 750 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 21606-611

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Na tento produkt nelze uplatnit dárkový poukaz.

Nový pětiletý cyklus zlatých mincí České národní banky s nominální hodnotou 5000 Kč v kvalitě proof vítá svou druhou emisi. Patří králi českých hradů – Bezdězu.

Hrad Bezděz založil panovník Přemysl Otakar II. jako správní centrum svého nového panství, které vzniklo v důsledku aktivní kolonizace venkova. Precizně zbudovaná raně gotická stavba je vedle „krále železného a zlatého“ neodmyslitelně spojena také s osobou jeho syna Václava II., který zde byl vězněn spolu se svou matkou Kunhutou. Mezi další vlastníky stavby patřili takoví velikáni jako Karel IV., který zde několikrát pobýval, či Albrecht z Valdštejna.

Autorem výtvarného návrhu ražby je mladý medailér Asamat Baltaev, DiS., pro něhož se po Zemské jubilejní výstavě jedná o druhou realizaci české pamětní mince v roce 2016. Odborná komise České národní banky pro posuzování návrhů na české peníze ocenila jeho kvalitní a reálné ztvárnění hradu na reverzu a vtipné zakomponování heraldických zvířat do vnitřních prostor oken hradní kaple na averzu mince.

Série zlatých pamětních mincí představí celkem 10 nejkrásnějších českých hradů. Uložit si je můžete do elegantní sběratelské krabičky se stylovým vyobrazením Bezdězu, kterou najdete v nabídce České mincovny.

Materiál: Zlato
Váha: 15,55 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 28 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Číslo: 21606-611
Emisní náklad: 7100 ks
Datum emise: Říjen 2016
Balení: Červená plastová etue s logem ČNB
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká národní banka
Nominální hodnota 5 000 Kč

Související produkty

Nákupní košík 0 Kč