Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Zlatá mince 5000 Kč 2017 Pernštejn stand
Zpět

Zlatá mince 5000 Kč 2017 Pernštejn stand

Cena (osvobozeno od DPH)
17 150 Kč
671 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21706-650


Orientační výkupní cena Na dotaz

Cyklus zlatých mincí České národní banky je věnován nejzajímavějším hradům České republiky. Nemůže v něm proto chybět Pernštejn, kterému patří čtvrtá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená v kvalitě standard.

Moravský hrad, jehož vznik se datuje do 13. století, je neodmyslitelně spjat s panským rodem, kterému dal jméno – byl sídlem pánů z Pernštejna, kteří patřili k našim nejvýznamnějším dynastiím. S mocí a bohatstvím Pernštejnů se mohli měřit snad jen Rožmberkové. Středověká gotická pevnost byla původně jednoduchá, ale s postupem času byla realizována řada přestaveb na luxusní renesanční sídlo. Tuto tvář si stavba zachovala dodnes. Přesto se dále vyvíjela a je možné sledovat její přerod v barokní, rokokovou, klasicistní i romantickou rezidenci. Pernštejn však nenabízí jenom bohatou historii a architektonickou podívanou, ale také řadu pověstí – o prastarém tisu, jehož osud je svázán s osudem hradu, o odvážné šlechtičně, která se stala bílou paní, či o uhlíři, který skolil zubra, získal jeho hlavu do erbu a stal se zakladatelem rodu Pernštejnů.

První cenu ve výtvarné soutěži České národní banky na návrh pamětní mince získal Luboš Charvát „za originální ztvárnění hradu Pernštejn a zakomponování rodové pověsti pánů z Pernštejna. Právě zakomponování pověsti tento návrh odlišuje od předchozích návrhů hradů schválených k realizaci.“  Averzní strana mince pak nese reliéf inspirovaný hradní výzdobou – dominuje mu pernštejnský erb doplněný heraldickými zvířaty České republiky.

V cyklu ČNB postupně vyjde 10 zlatých mincí. Všechny vznikají v jablonecké České mincovně a sběratelé si je mohou uložit do luxusní dřevěné etue.
 

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
21706-650
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
říjen 2017
Balení
Červená plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč