Zlatá mince Bájní tvorové - Fénix proof

Zlatá mince Bájní tvorové - Fénix proof

Stav skladu
Skladem
Cena
11 350 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Druhá zlatá mince České mincovny ze sběratelského cyklu Bájní tvorové představuje Fénixe.

Slovo Fénix známe z řečtiny, ale bájní opeřenci obdaření nadpřirozenou mocí se vyskytují v mytologiích mnoha národů. V Egyptě je to Bennu, v Indii Garuda a Bherunda, v Persii Simorgh, v Gruzii Paskunji, v Arábii Anqa, v Turecku Konrul, v Tibetu Me Byi Karmo, v Číně Fenghuang a Zhu Que, v Japonsku Hō-ō a ve slovanských zemích známe ptáka Ohniváka. Každý z nich představuje jiné hodnoty – zatímco Fenghuang vyjadřuje harmonii ženského a mužského principu, Anqa byl natolik dravý, že ho Bůh musel zničit… Jedno však tito ptáci mají společné – jsou symbolem věčného koloběhu znovuzrození. Tento koloběh mívá následující podobu: starý Fénix jednou za pět století vzplane a zahyne, jen aby pak povstal z popela v plné síle.

V podání medailérky Márie Filové, DiS.,hořící Fénix rysy hned několika opeřenců – zobák a spáry orla, krk labutě a ocas páva. Tvora doprovází anglický opis PHOENIX. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Všech dvanáct zlatých mincí z cyklu Bájní tvorové si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Číslo
75684-611
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Zlatá papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...