Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince České tradice UNESCO - Masopustní průvody …
Zpět

Zlatá mince České tradice UNESCO - Masopustní průvody proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 750 Kč
222 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75163-611


Orientační výkupní cena 5 463 Kč

Vesnické masopustní obchůzky s maskami na Hlinecku se dočkaly svého zápisu na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO dne 16. 11. 2010. Jejich jedinečnost tkví v dodržování tradičního charakteru tohoto mimořádného zvyku, který připomíná také Česká mincovna ve formě investiční Smart mince 5 NZD z ryzího zlata, dalšího přírůstku atraktivní minisérie České tradice UNESCO, jež se stane nejnovější pýchou vaší numismatické kolekce.

Svátek Tří králů ukončuje každoročně 6. ledna období Vánoc a zahajuje masopustní období uzavřené Popeleční středou – prvním dnem čtyřicetidenního období půstu před oslavou jednoho z nejvýznamnějších křesťanských svátků, Velikonoc. Součástí masopustu jsou kromě tancovaček a bohatých hostin tradičně také maškarní průvody. Na Hlinecku jsou masky rozděleny na dvě skupiny – Červenou, takzvanou pěknou, a Černou, tedy Šerednou maškaru. Červené jsou masky strakatého, ženušky a čtveřice tanečníků – turků. K Černé maškaře se řadí ras s kobylou, kramáři-židé, kominíci a slamění, v některých obcích se k nim připojuje rovněž medvědář s medvědem. Náročné kostýmy si vyrábí každý sám a oblékají je převážně muži. Průvod masek prochází celou vsí dle daného pořadí. Zastaví se u každého stavení, popřeje štěstí a zdraví a zahraje hospodáři na přání jeho oblíbené písně. Turci pak musí vždy zatancovat kolečko s vysokými výskoky, což má zaručit dobrou úrodu. Rozverné černé maškary při tom rozptylují a baví přihlížející.

Pět těchto masek zdobí také reverz nové Smart mince, již pro Českou mincovnu zpracovala Lenka Nebeská, DiS, znamenitá medailérka, která opět prokázala svůj smysl pro kompozici a mistrovskou preciznost. Averzní strana předkládá nezbytné atributy emitenta doplněné o nominál 5 DOLLARS a anglický nápis INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Nepromeškejte originální investici a současně výzvu k založení atraktivní sbírky věnované vzácnému odkazu našich předků!

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75163-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD