Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince České tradice UNESCO - Slovácký verbuňk proof
Zpět

Zlatá mince České tradice UNESCO - Slovácký verbuňk proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 750 Kč
221 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75162-611


Orientační výkupní cena 5 463 Kč

Nejen úchvatná architektura a historické monumenty jsou součástí kulturního bohatství národů. Patří k němu rovněž celá řada nehmatatelných památek. I ty proto pod svá pomyslná křídla vzalo UNESCO coby Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva. V naší zemi se tímto titulem pyšní mezi jinými také verbuňk, jenž Česká mincovna zvěčnila v podobě zlaté Smart mince 5 NZD v rámci originální minisérie České tradice UNESCO, a připravila tak další sběratelskou výzvu pro zapálené numismatiky!

Verbuňk je slovácký mužský skočný sólový tanec, který si jednoduše nemůžete splést. Neustále se zrychlující výskoky, dřepy a otočky s rukama nad hlavou, tleskání a zpěv tanečníka tvoří dohromady celek, jenž byl v roce 2008 zapsán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Tradice verbuňku sahá až do 18. století – z takzvaných cifer (tanečních figur) se postupně vyvinulo šest regionálních variací, odlišných v jednotlivých tanečních prvcích, avšak jednotných v historicky dané vysoké emotivnosti provedení. Původně se totiž tímto osobitým energickým tancem loučili odvedenci před nástupem k vojenské službě, což pro ně nepochybně představovalo značné psychické vypětí. Nejlepší „verbíři“ dnes každoročně měří své síly na folklorním festivalu ve Strážnici.

Smart mince připomínající výjimečný tanec pochází z autorské dílny talentované medailérky Lenky Nebeské, DiS. Ta na reverzu zpodobnila mládence v typickém „verbuňkovském“ výskoku, doplnila jej slováckými motivy a nápisem VERBUŇK. Averz je pak věnován atributům emitenta, nominálu a anglickému textu INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Vynikající zpracování činí z mince nádherný sběratelský úlovek, jenž by ve Vašich kolekcích rozhodně neměl chybět!

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75162-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD