Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Maják na ostrově Faru proof

Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Maják na ostrově Faru proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2023
Emisní náklad
200 ks
Cena
59 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Sedm divů starověkého světa

Posledním ze sedmi divů starověkého světa je maják na ostrově Faru. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce.

Egyptská Alexandrie, která nese jméno legendárního Alexandra Velikého, byla nejkrásnějším městem starověku – centrem vědy, kultury a obchodu. Bohatý přístav byl také symbolem moci Ptolemaiovců, kteří byli poslední faraonskou dynastií. Cesta do přístavu, který se rozkládal mezi pevninou a přilehlým ostrovem jménem Faros, byla zrádná, a tak Ptolemaiovci nechali postavit maják, který se stal sedmým divem světa. I když nevíme, jak přesně tato velkolepá věž vypadala, víme, že šlo o největší maják všech dob. Stavba, která se na skále uprostřed mořských vln vypínala do výšky 140 metrů, byla vybudována z bílého mramoru a měla tři stupně, z nichž každý se směrem k vrcholu zužoval. Spodní část byla čtvercová – chránila maják před mořskými vlnami a byla v ní umístěna zásobárna pitné vody, jež byla na ostrov dopravována vodovodem. Prostřední část byla osmihranná – byly v ní stovky místností s okny, odkud bylo možné pozorovat moře a hvězdy. Horní část byla válcová – dnem i nocí v ní hořel oheň, který byl viditelný až na vzdálenost 57 kilometrů. Na samém vrcholu majáku pak stála socha, která představovala řeckého slunečního boha Hélia či některého z Ptolemaiovců. Konstrukce věže, kterou navrhl architekt Sóstratos, byla důkladná. Odolala požárům i zemětřesením a trvalo tisíc let, než zcela podlehla zubu času…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu majáku na ostrově Faru doplněnou anglickým opisem THE LIGHTHOUSE OF ALEXANDRIA. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Náklad čítá pouhých 200 kusů uncových mincí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75940-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...