Vánoce left
Vánoce 2019 right
vánoce 2019 center

Zlatá mince Válečný rok 1942 - Bitva u Stalingradu proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 750 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75304-611


 Minisérie zlatých mincí České mincovny Válečný rok 1942, která postupně připomínala zlomové okamžiky druhé světové války, se uzavírá. Čtvrtá emise je věnována 75. výročí bitvy u Stalingradu – rozhodujícího střetnutí vojsk Sovětského svazu a nacistického Německa, které rozhodlo o výsledku největšího konfliktu lidských dějin.

V první polovině roku 1942 stála v Sovětském svazu dvě města pojmenovaná po jeho komunistických vůdcích – Leningrad a Stalingrad. První obléhaly nacistické jednotky už od září roku 1941, druhé bylo dosud mimo dosah válečné mašinérie Adolfa Hitlera. Avšak ne na dlouho. Útok na město na Volze byl zahájen koncem června – jeho cílem bylo dobýt klíčová ropná pole na Kavkazu a odříznout Sověty od dodávek spojenecké pomoci proudící z Persie. Pro nacisty však bylo ještě důležitější zničit symbol moci J. V. Stalina. Německé bombardéry město proměnily v trosky a rychlý postup pozemních jednotek podporovaných Maďary, Rumuny a Italy zatlačil rudoarmějce k řece – zde se však bleskový útok zastavil. Sověti vrhli do boje vše, co měli k dispozici, a rvali se o každou ulici, každou budovu a každou místnost. Na několikaměsíční zuřivý odpor nebyli Němci připravení – nedostatek zásob a příchod mrazů, které byly nezvykle silné i na ruské poměry, si na útočnících začaly vybírat svou daň. V listopadu podnikla Rudá armáda protiútok a nepřítele se jí podařilo dostat do kleští. Wehrmacht uvězněný ve stalingradském kotli marně žádal Hitlera o povolení k evakuačnímu manévru. Vůdce kategoricky trval na udržení města, ale nedokázal svým mužům zajistit odpovídající letecké zásobování, a tak byli po sedmi měsících bojů nuceni kapitulovat. S 800 tisíci mrtvých, raněných a zajatých mužů byli Němci sraženi na kolena. Ztráty Sovětů překročily celý 1 milion, ale poprvé od začátku války Rudá armáda získala převahu a vyrazila směrem na západ. Jakmile se tak stalo, zastavila se až o dva roky později v Berlíně…

Reverzní straně mince, jejímž autorem je zkušený medailér Luboš Charvát, vévodí ikonický sovětský tank T 34/76 – německý voják na něj v marné snaze o zastavení obrněného kolosu útočí granátem. Bitevní scenérii doplňuje sovětská vlajka a na první pohled neobvyklý výjev, a to kroužek dětí tančících okolo krokodýla – jedná se o legendární stalingradskou fontánu, která bez úhony přežila naprosté zničení okolního města. Averzní strana mince je pak věnována atributům ostrova Niue (emitenta, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních mincí), tedy jménu a profilu královny Alžběty II., roku emise 2017 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD). Kompozici averzu doplňuje pětice přileb patřících národům, které se letos objevily na válečných mincích – německá, americká, sovětská, britská a japonská.

Materiál
Zlato
Váha
3,11 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Číslo
75304-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano